40  РОКІВ  ЛЬВІВСЬКІЙ  МАН
Члени Львівської МАН урочисто відзначили день заснування організації

prev next

20 грудня 2018 року в актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулися урочистості з відзначення 40-річчя заснування Львівської обласної Малої академії наук України.

Львівське відділення МАН було засноване в жовтні 1978 року з ініціативи вчених Західного наукового центру Академії наук України та відділу освіти Львівського міськвиконкому й отримало назву «Мала академія наук старшокласників м. Львова «Еврика». Її першим президентом став академік Ігор Юхновський (у 1991 році президентом МАН обрали ректора Львівського університету Івана Вакарчука, який очолює її до сьогодні). Новостворений заклад ставив собі за мету пропагувати серед учнівської молоді досягнення науки і техніки, прищеплювати обдарованим дітям навички творчої, науково-дослідницької роботи, сприяти свідомому вибору професії. Впродовж десятків років наукові відкриття юних дослідників здійснюються під керівництвом досвідчених вчених, викладачів закладів вищої освіти України, зокрема Львівського національного університету імені Івана Франка.

Святкування 40-річчя заснування Львівської Малої академії наук розпочалося з урочистого внесення хоругви МАН – ця честь випала стипендіатові Президента України Дмитрові Лопушанському та переможцям Всеукраїнських олімпіад і конкурсів Катерині Тимощук і Надії Сідельник.

Директор Львівської обласної Малої академії наук Іванна Бородчук звернулася до всіх присутніх зі словами вдячності за сприяння у розвитку українського освітнього та наукового середовища. Згадуючи зроблене за 40 років у науковому осередку Львівської області, Іванна Антонівна коротко окреслила історію становлення МАН, розповіла про те, як зростала популярність Академії, як створювали перші філії у районах, як дедалі більше дітей брали участь у діяльності районних і міських наукових товариств, Дитячої наукової студії МАН для учнів 5–6-х класів, очно-дистанційної школи, а також у численних конкурсах, турнірах, експедиціях, дебатах, конференціях та літніх таборах.

– Мала академія наук – це місце поглиблення теоретичних знань, формування навичок роботи в команді та критичного мислення. Тож щиро дякую всім, хто жив ідеєю створення Львівської МАН, засновникам, наставникам та ентузіастам за невтомну працю і віру у спільну мету, – підсумувала Іванна Бородчук.

До вітального слова запросили першого президента Львівської обласної Малої академії наук, відомого українського вченого, Героя України Ігоря Юхновського. Академік звернувся до членів МАН з побажаннями успіху і наснаги, адже в майбутньому перед ними постануть важливі завдання, пов’язані з розбудовою держави, зміною законодавства, розвитком економіки.

– Талановиті люди – це ті, хто можуть довго чимось займатися і не втомлюватися від цього. Саме такими є МАНівці. Тому я вітаю вас із вашими здібностями талановитих людей. Ви – гідні, а гідність – це найбільша конституційна цінність людини, – зазначив Ігор Рафаїлович.

До того ж Ігор Юхновський зауважив, що, працюючи з членами МАН, він завжди перебуває «на концерті мудрості», адже найкраще дійство – коли розумні люди висловлюють свої думки й обмінюються науковими ідеями.

До вітань приєдналися голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка і львівський міський голова Андрій Садовий. Також міський голова звернувся зі словами подяки та підтримки до очільників Малої академії наук, пообіцявши допомагати у розвитку обласного осередку. При цьому Андрій Садовий наголосив на важливій ролі Львівського університету у формуванні молодих науковців. На знак подяки міський голова Львова нагородив ректора ЛНУ ім. І. Франка, члена-кореспондента НАН України, професора Володимира Мельника ювілейною відзнакою до 100-річчя ЗУНР.

Володимир Мельник звернув увагу на те, що випускники Львівської обласної МАН стають одними з найкращих студентів очолюваного ним університету. Ректор розповів присутнім про власний досвід співпраці з МАН:

– Мала академія збирає найкращих молодих людей, які знають, що і як треба робити. Звичайно, МАН – це передусім операції зі знаннями, вміннями, компетенціями. Але, мабуть, найголовніше, що дає Мала академія, – це творчий дух. Учень має не просто повторювати все, що каже вчитель, а повинен уміти критично, об’єктивно (тобто науково) мислити. Це означає, що немає авторитетів, яких не можна критикувати. Сподіваюся, Мала академія утворить той простір, де дійсно нуртує думка, де формується нове знання. Слава малій за розміром, а великій за чином академії наук України!

Володимир Мельник наголосив: навчання в Малій академії наук розвиває культуру мислення, суть якої – у критичному сприйнятті дійсності з позицій об’єктивності та неупередженості.

Наступним виступив голова Західного наукового центру НАН України і МОН України, академік НАН України, професор Зіновій Назарчук, який зосередив свою увагу на ролі Малої академії у формуванні в учнів уміння працювати в науковій сфері. Важливість наукової роботи академік пояснив тим, що «інтелект утвердить націю, інтелект утвердить суспільство».

До слова було запрошено також директора департаменту освіти і науки Львівської ОДА Любомиру Мандзій:

– Використовуйте кожен шанс, кожну хвилину, – звернулася вона до учнів – членів МАН, – адже тут ви отримаєте новий досвід. Шануйте цей час і творіть науку разом.

Особливу подяку Любомира Степанівна висловила викладачам Львівського університету, які активно співпрацюють з Малою академією, плекаючи новий творчий потенціал для майбутнього України.

Додамо, що усі представники органів місцевої влади вручили працівникам Малої академії наук і викладачам ЛНУ ім. І. Франка, які співпрацюють з МАН, почесні грамоти та подяки.

Колишній МАНівець, а нині представник секції історії, кандидат історичних наук, доцент Українського католицького університету Остап Середа не зміг не згадати свого наставника Ярослава Ісаєвича, який «вчив мислити поза рамками і обстоювати наукову істину». З нагоди ювілею МАН Остап Середа привітав теперішніх слухачів Малої академії наук і закликав їх активно працювати у науковій сфері під керівництвом їхніх наставників.

Завідувач кафедри астрофізики фізичного факультету Львівського університету Богдан Мелех подякував Малій академії за те, що вона виховує талановитих і здібних дітей, «які живуть наукою, чиї очі горять бажанням пізнавати нове». За його словами, роль Малої академії наук – неоціненна, адже МАН перетворилася на систему, яка «актуалізує дитячу мрію пізнавати».

Ще один колишній МАНівець, студент ІІІ курсу біологічного факультету ЛНУ ім. І. Франка Андрій Рабець звернувся з напутнім словом до молодшого покоління:

– Знайте, що ви всі вже науковці, навіть ті, хто тільки починає. Удачі вам та нових наукових звершень!

Після цього ведучі заходу (а ними були члени Малої академії наук, академіки 1992, 2005, 2011 та 2015 років Василь Кметь, Тарас Барабаш, Наталія Яджак та Анна Ярега) зачитали вітання від членів МАН, які не змогли бути присутніми на святкуванні. У вітаннях звучали слова вдячності наставникам і спогади про найщасливіші роки життя. Для МАНівців Мала академія стала другою сім’єю, місцем, де вони знайшли собі справжніх і надійних друзів. Насамкінець усі присутні переглянули невеликий кінофільм Дарини й Олександра Балабаїв «Академія хоробрих», у якому академіки розповідали про те, що для них означає МАН і як вона вплинула на їхнє становлення як особистостей та науковців.

28.12.18
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН