«…ДАРУЙ ВОЛЮ, ЩАСТЯ Й ДОЛЮ НАШІЙ СЛАВНІЙ УКРАЇНІ»
Мала академія наук влаштувала різдвяний вертеп і майстер-класи з виготовлення святкової символіки

prev next

…Вулицями столиці линуть мелодії стародавніх колядок, перехожі зачаровано обертаються, щоб побачити традиційних героїв українського Різдва, а дехто і приєднується до святкової ходи. Радість, безпосереднє переживання дива, відчуття оновлення й надії на краще – таку атмосферу 10 січня створював старокиївський вертеп під орудою заслуженого артиста України Тараса КОМПАНІЧЕНКА. Дійство відбувалося за підтримки Національного центру «Мала академія наук України» та Національного музею Тараса Шевченка.

Окрім просвітницької мети – ознайомити дітей та їхніх батьків з автентичними традиціями відзначення Різдва в Україні – ще одним завданням вертепу був збір коштів на лікування українських воїнів, поранених у боях на Донбасі. А родзинкою його стала цілісність задуму: учасники мали власноруч виготовити різдвяну символіку, вивчити колядки (для цього вони отримали спеціальні книжки), взяти участь у святковій ході і нарешті завітати до хати господаря, зробивши все це правильно, відповідно до звичаїв.

Спершу вертепники зібралися в Національному музеї Тараса Шевченка, де Мала академія наук організувала серію майстер-класів з виготовлення різдвяної символіки. І дітлахи, й дорослі з цікавістю повчилися робити зірки, дзвіночки, ліхтарі, витинанки, ляльки-мотанки та іншу святкову атрибутику. Юних майстрів пригощали чаєм і смачними пряниками, а подарунком для них стала книга Віри Лісової «Моїм юним землякам», яка цікаво і доступно розповідає про зимовий цикл українських свят, та книжки від видавництва «Веселка».

Після того для учасників заходу заспівав бард Василь ЛЮТИЙ, а потім у холі музею з’явилися учасники старокиївського вертепу – музики й актори з «Хореї Козацької» та «Бурси Фольклору».

Перед початком вертепу генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка, письменник і літературознавець Дмитро СТУС і директор Національного центру «Мала академія наук України» Оксен ЛІСОВИЙ привітали гостей і запросили долучитися до великої події, яка відбулася більше двох тисяч років тому, стати учасниками традиційного українського різдвяного дійства.

–       Особливо це важливо для нас, тому що якраз на території України наразі відбувається боротьба між християнськими цінностями та їх відсутністю, боротьба із залишками комунізму, соціалізму, всього того, що руйнувало церкви на території нашого міста і нашої країни. Зараз ми зусиллями людей доброї волі, які дотримуються християнських заповідей, відтіснили це на крайній схід країни та сподіваємося, що нарешті витіснимо це зло з нашої землі, – наголосив Оксен ЛІСОВИЙ.

Як розповів керівник і натхненник дійства, заслужений артист України, кобзар і лірник Тарас КОМПАНІЧЕНКО, старокиївський вертеп побудований на основі сакральної частини сокиринського (або галаганівського) вертепу 1774 року. Це не реконструкція, а делікатна переробка з інтерактивними вставками, а також з елементами XV, XVI і XVII століть. Глядачі побачили таких традиційних героїв, як Діва Марія, Йосип, три царі, Ірод, воїнство Ірода, пастушки, янголи.

–       Особливість цього вертепу в тому, що тут грає ансамбль старовинної музики і співає хор, грають справжні інструменти, які звучали в той час. Це, скажімо, лютня, фідель, скрипка, блок-флейти, дуда, гайда, – пояснив Тарас КОМПАНІЧЕНКО. – Вертеп, крім того, має прекрасні костюми. Дивлячись на зображення різдвяних сцен, які збереглися в нашій українській іконографії, а також у музеях світу – бо існують венеціанський, флорентійський, баварський, мазурський польський вертеп і українські вертепи – ми, власне, хотіли представити цей староукраїнський, старокиївський вертеп у такому іконографічному досконалому вигляді.

Ще однією прикметною рисою цього вертепу є те, що він живий. Марія – не просто імітація, а жива людина. Янгол не просто імітує гру на лютні, а грає на лютні чи козацькій лютні – бандурі і співає «З нами Бог…» Другий янгол – можна сказати, що це Архистратиг Михаїл як символ Києва – б’ється мечем. У сокиринському вертепі Смерть і Чорт забирають Ірода, у нас янгол вбиває воїна Ірода і самого Ірода. Відбувається бій на шаблях, при чому шаблі не якісь пластмасові чи дерев’яні, а справжні.

Треба сказати, і маленькі, і великі глядачі були в захваті. Колоритні персонажі, старовинні мелодії, поєдинок на шаблях – такий, що іскри летіли, веселий хоровод навколо Марії з немовлям… Вічний сюжет, який неодмінно завершується перемогою добра.

Натхненні побаченим, гості заходу долучилися до святкової ходи центром Києва. З традиційними колядками вертепники попрямували на Майдан Незалежності, а звідти – на площу біля Софіївського Собору. Під час ходи її учасники збирали пожертви для лікування бійців батальйону «ОУН» та інших українських вояків, поранених у селі Піски на Донеччині. Завершилося вертепне дійство в Літературно-меморіальному будинку-музеї Тараса Шевченка.

Тетяна КУТНЯКОВА
10.01.15
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН