«МАЙБУТНЄ УКРАЇНИ» З ВИСОКИМ РІВНЕМ ОПТИМІЗМУ, ПАТРІОТИЗМУ ТА ІQ
У Києві під егідою МАН з успіхом пройшла Всеукраїнська науково-технічна виставка-конкурс молодіжних інноваційних проектів

prev next

У Київському Палаці дітей та юнацтва з 18 по 20 листопада вирувало життя. Саме тут проходило «Майбутнє України» – Всеукраїнська науково-технічна виставка-конкурс молодіжних інноваційних проектів, організатором якої є Національний центр «Мала академія наук України».

Уже п’ятий рік поспіль виставка-конкурс залучає обдаровану молодь до участі в дослідницьких програмах і допомагає реалізувати її інноваційні проекти у майбутньому. З 21 області України та міста Києва було представлено близько 100 науково-дослідницьких робіт, рівень технологічного виконання яких приємно дивував навіть знаних фахівців. Учні 8–11 класів загальноосвітніх навчальних закладів і вихованці позашкільних навчальних закладів віком від 12 до 18 років, які навчаються у Малій академії наук і активно займаються дослідницькою та конструкторською діяльністю, з успіхом демонстрували свої моделі й макети авторитетному журі, почесним гостям та журналістам, яких на виставці було чимало.

ПРАЦЮВАТИ  І  РОЗВИВАТИСЯ  ПОПРИ  НЕГАРАЗДИ

Відкриття виставки – подія знакова, і для молоді, що вперше на освітянському форумі в столиці, запам’ятовується позитивом на все життя. Директор Національного центру «Мала академія наук України», кандидат філософських наук Оксен ЛІСОВИЙ у вступному слові радив учням МАН завжди йти до нових знань і реалізації проектів, незважаючи на випробування сьогодення:

У Малій академії наук була заснована традиція проведення щорічної науково-технічної виставки-конкурсу молодіжних інноваційних проектів. Незважаючи на економічну і політичну ситуацію в країні, незважаючи на погоду і різні катаклізми, ця виставка продовжує працювати. Щорічно восени ми збираємо найталановитіших винахідників та інноваторів, програмістів, які презентують на виставці свої найкращі проекти. Всі вони становлять інтерес для фахівців, сподіваюся, що становитимуть інтерес і для бізнесу.   

Голови журі, що оцінювали значущість проектів, зазначали: науково-дослідницькі роботи учасників виставки-конкурсу мають різноманітну спрямованість і можуть претендувати на практичне впровадження у різних галузях науки і техніки. Про це зауважував і президент Малої академії наук України, член-кореспондент Національної академії наук України, доктор фізико-математичних наук Станіслав ДОВГИЙ:

П’ять років тому тут було представлено чотири області і близько тридцяти експонатів. Після цього ми по областях зайнялися тим, щоб підняти науково-технічну та винахідницьку діяльність. На нашу ініціативу відгукнулися всі територіальні і районні відділення МАН, і сьогодні ми бачимо 110 найкращих робіт, а всього понад тисячу учасників нашого конкурсу. Це дуже важливо особливо сьогодні, коли так потрібна молода підтримка, і віра, і надія нашій державі.

ЗНАННЯ  ЯК  ГОЛОВНІ  БІЦЕПСИ  СУЧАСНОСТІ

Учасників виставки привітав і народний депутат Віктор КРИВЕНКО, керівник національних проектів «Технополіс» та «Індустріальні парки України», який у Верховній Раді буде лобіювати інтереси молоді та інноваційного розвитку держави:

Вчіться. Знання є головним біцепсом сучасності, рушійною силою, яка робить вас успішними. І хто б вас не критикував, бо самі вчитися не хочуть, ті через десять років будуть вам заздрити, кусати лікті й думати – чого ж ми не йшли за ними? Це перше.

У світі йдуть глобальні війни за кадри. Створюються державні служби пошуку талантів, дітей з першої перемоги на олімпіаді супроводжують, «полюють» на батьків, щоб вони не виїжджали, бо усі розуміють, що освічені люди є базовою структурою будь-якої держави. І в це вкладаються фантастичні гроші. Відомі десятки історій, коли дітей з батьками вивозили з України, переманюючи в інші країни.

Безумовно, треба відходити від такого сценарію, такого тренду, який закладений для нас як країни вторинної екології і сировинного додатка. Стосовно держави. Ми все що зможемо – будемо лобіювати, захищати для того, щоб у вас була можливість себе реалізувати в Україні.

Теплі слова вітання і великих перспектив юні учасники виставки почули від завідувача кафедри технології аеропортів Національного авіаційного університету, доктора технічних наук, професора Олександра ТАМАРГАЗІНА і директора Київського Палацу дітей та юнацтва Оксани ДОБРОВОЛЬСЬКОЇ.                                                                               

КРІЗЬ  ТЕРНИ    ДО  ЗІРОК,  ЗАГАЛЬНИХ  І  ОСОБИСТИХ  ПЕРЕМОГ

Програма виставки-конкурсу передбачала стендовий (постерний) захист науково-дослідницьких робіт за номінаціями, лекційні заняття та демонстрації експериментів, а також зустрічі з науковцями провідних вищих навчальних закладів та установ НАН України.

Зокрема, юні науковці прослухали пізнавальну лекцію «Сучасні матеріали та технології» декана інженерно-фізичного факультету Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», професора, член-кореспондента НАН України Петра ЛОБОДИ

Відвідувачі виставки-конкурсу мали змогу ознайомитися з роботами та проектами за найбільш перспективними напрямами сьогодення: електроніка і приладобудування, матеріалознавство та перспективні технології, машинобудування, інформаційно-телекомунікаційні системи й технології, екологія та ресурсозбереження, технічна творчість і винахідництво, робототехніка та робототехнічні системи.

На виставковому майданчику були представлені розробки юних винахідників, які тільки починають свій науковий шлях, і молодих науковців, що вже мають певні заслуги, брали участь у різноманітних конкурсах винахідників і є власниками патентів. Один з таких молодих, але досвідчених науковців – учень 11 класу Криворізького гуманітарно-технічного ліцею № 129 Дніпропетровської області Віктор КУРИЛЕНКО. Віктор брав участь у всеукраїнських та міжнародних конкурсах, має п’ять патентів. У номінації «Технічна творчість та винахідництво» презентував винайдений та запатентований пристрій електрохлорофлотокоагулятор, з допомогою якого можна очистити воду від органічних поллютантів, йонів важких металів, ПАВ, жирів електрохімічними способами без використання реагентів.

У цій же номінації цікавою є робота Максима ЧЕРЕДНИЧЕНКА. Учень 8 класу загальноосвітньої школи ІІІІ ступенів с. Прилісне Маневицького району Волинської області запропонував увазі журі модель снігоочищувача для використання в комунальному господарстві та приватному секторі, яка проста за конструкцією, забезпечує високу продуктивність праці, може бути виготовлена у домашніх умовах і є фінансово економічнішою, ніж сучасні снігоочищувачі.

СМІТТЯ  СОРТУЄМО ТА  ПЕРЕРОБЛЮЄМО,  АБИ  ЛЮДЕЙ  ЗІГРІТИ

Актуальну тему для будь-якого міста опрацювала  учениця 10 класу навчально-виховного комплексу «Домінанта» м. Києва Анастасія ШМАГАЙЛО. Тож слово молодому проектанту.

– Моя робота – це комбінована система переробки для сміттєвого заводу: спалювання, а потім відфільтровування використаних шлаку і попелу в асфальтні поверхні. Тепло, яке отримуємо під час спалювання, ми використовуємо для обігріву житлових комплексів. Але для потужного фільтра нам потрібна електроенергія. Її ми отримуємо з альтернативних джерел енергії, наприклад з вітрового генератора. Тому така безвідходна установка може бути установлена в Києві на заводі «Енергія». Втіливши в життя цю ідею, ми допоможемо зігрітися людям, безкоштовно спалюючи сміття і не використовуючи при цьому зайву електроенергію, а також покращимо стан наших доріг.

На початковому рівні сміття відсортовується на метал, папір, скло і пластик, а те, що не вдалося перебрати, завантажується в піч. У печі все згорає на піролізному генераторі, а тоді відфільтровується тільки шлак і попіл, які потім застелять у асфальтну поверхню і вони не шкодитимуть навколишньому середовищу. Використовуючи шлак і попіл в асфальтобетонній поверхні, ми замінюємо ними щебінь і пісок. Закатуючи бітумом асфальт, попіл і шлак, економимо пісок і щебінь приблизно на 300 тисяч гривень на кілометр. Цим самим ми робимо покриття дороги більш стійким до зимових періодів, адже воно не має таких властивостей, як у піску, зсуватися або заміщуватися.

У Малій академії наук я з сьомого класу. Дуже вражена, що така організація діє в Україні. Це надзвичайно важливо для молоді, для подальшого розвитку таких цікавих проектів, які представлені сьогодні на виставці.

Не менш актуальною визнана робота Олега СМОЛКІНА, учня Львівської спеціалізованої середньої загальноосвітньої школи № 52 імені М. Лобачевського (номінація «Інформаційно-телекомунікаційні системи та технології»). Хлопець поставив перед собою мету – створити просте й ефективне програмне забезпечення для системи відеоспостереження, що розпізнає та ідентифікує обличчя у відеопотоці. І зі своїм завданням Олег упорався. Такі програми можуть використовуватися в охоронних системах, на телеконференціях, при криміналістичній експертизі та верифікації. А учень 10 класу Білоцерківської спеціалізованої школи ІІІІ ступенів № 12 Київської області Вадим УСЕНКО створив програму діагностування особливостей професійного стресу в організаціях, що не менш важливо у сучасному суспільстві.

Дослідження учня Харківської гімназії № 47 В’ячеслава ГЕРАСИМОВА у номінації «Екологія та ресурсозбереження» полягає у вивченні теплових особливостей людського організму з метою створення енергозбережного одягу, що забезпечує більш комфортний стан організму в прохолодну і спекотну погоду. Такий одяг, який підтримує правильний баланс, можна визнати найбільш екологічним та ресурсоощадним.

ЗБЕРЕГТИ  ВРОЖАЙ  ВІД  ГРИЗУНІВ,  А  УКРАЇНУ – ВІД  ВОРОГІВ

Свою розробку презентував і поділився думками про виставку Іван ШТАНЬКО   учень 10 класу Миколаївського морського ліцею імені професора М. Александрова, який представив науковому товариству ультразвуковий відлякувач гризунів «rat malaise»:

В Україні є така проблема як гризуни. Вони завдають величезної шкоди під час збору та зберігання врожаю. У пристрої, який я розробив, є додатки, яких немає в інших аналогічних моделях. Він повністю автоматичний, коштує порівняно з іншими в 7–8 разів дешевше і до того ж дуже легкий у використанні. Прилад генерує ультразвук, який не чує людина, частота від 15 до 40 кілогерц. Кожні півтори-дві години автоматично змінюється частота, аби щурі й миші не звикали. Ткнули у розетку десь на складі, і він буде працювати без перегріву і поломок.

Щодо виставки. Мені дуже подобається така ідея, на такій виставці я ще не бував. Усі на презентаціях виходять зі своїми проектами, судді підходять і чесно розглядають кожну роботу, запитання ставлять  коректні. Все це дуже наближено до європейських стандартів, треба продовжувати в такому темпі. Якщо вийде, в наступному році я теж буду намагатися сюди потрапити.

Оригінальним є наукове дослідження учениці 9 класу Житомирської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 30 Надії МАЦЮК на тему «Вторинне використання соляних шахт». Юна винахідниця пропонує надати друге життя соляним шахтам і застосовувати їх як сонячні ставки для опалення будинків, теплиць, для отримання дешевої електроенергії і для комбінування їх з атомними електростанціями заради підвищення безпеки їх експлуатації.

Учень 9 класу Виноградівської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 1 Закарпатської області Микола КОРОЛЕВИЧ (номінація «Машинобудування») у своїй роботі вирішив удосконалити технічні характеристики деяких вузлів та механізмів сільськогосподарських машин, які стануть надійнішими, простішими у виробництві, компактнішими та більш економічними.

У номінації «Робототехніка та робототехнічні системи» учні 10 класу Івано-Франківського обласного ліцею-інтернату для обдарованих дітей із сільської місцевості, автори колективного проекту Олег ГОЛУБОВСЬКИЙ та Юрій ХАРУН представили журі та гостям виставки-конкурсу спроектовану модель роботизованого контролера з виконавчими механізмами, зібрану на основі конструктора Lego. Метою створення цього робота є автоматизація видачі ліків та їжі для хворих точно за графіком, що також сприятиме швидкому одужанню пацієнтів і зменшить вплив інфекції на медичних працівників.

У номінації «Електроніка та приладобудування» учень 11 класу Херсонського фізико-технічного ліцею Павло ПАЛІНІЧАК вважає важливою проблему збереження людського життя. Хлопець представляв розробку пристрою для покращення венозного кровообігу. Прилад може допомогти у профілактиці та лікуванні захворювань, пов’язаних із погіршенням кровообігу у венозній системі.

Зробити 24 дірки по спіралі або колом у кришці газового пальника і підвищити тим самим його коефіцієнт корисної дії пропонує учениця 9 класу Фанчиківської загальноосвітньої школи I–ІІI ступенів Виноградівської районної ради Закарпатської області Вікторія КУРТИНЕЦЬ у роботі «Технологічні аспекти підвищення ефективності роботи газових побутових приладів» – усе геніальне просте.

А учениця 11 класу навчально-виховного комплексу «Домінанта» м. Києва Анна СОЛОДКА розробила систему захисту військовослужбовців від вражаючих елементів системи залпового вогню. Проектів та ідей, які поліпшують обороноздатність української армії, на цій виставці було чимало. І кожне таке юніорське ноу-хау зберігає чиєсь життя та зміцнює кордони України.

МАЙДАНЧИКИ  РЕАЛЬНОЇ  ФАНТАСТИКИ  ЗАВДЯКИ  МАЛІЙ  АКАДЕМІЇ  НАУК

Підсумки першого виставкового дня підвела голова постійної комісії Київської міської ради з питань освіти, науки та інноваційної політики, голова Українського наукового клубу, доктор біологічних наук, професор Наталія ШУЛЬГА, яку освітяни знають як людину з великим досвідом і широкими контактами як в українській, так і у світовій науці.

– Сьогодні – свято науки, свято технологій, свято мислителів, тих людей, які дерзають відкривати щось нове і пропонувати його світу. Наука для того й існує, щоб давати відповіді на запитання: що, як, де, коли, чому? Той, хто у своєму житті ставить ці запитання, шукає на них відповіді, як правило, має успішне професійне життя. Тому що він стає на шлях дослідження механізмів існування життя, Всесвіту, матерії, природи, людського соціуму, і це приносить величезне задоволення. Більше того, винаходи є корисними для суспільства.

Якщо людина своє життя присвячує вирішенню проблем суспільства, це надзвичайно важлива і благородна функція. Тому я хочу всіх вас привітати з цим святом. Я знаю, що ви всі хочете мати перший приз, але процес досягнення цієї вершини важливий сам по собі, тому що кожен рік ви шліфуєте свої знання і навички.

Бачу, що по виставці ходять люди і пропонують вам патентувати ваші винаходи. Це непроста річ, але дуже приваблива, треба своє імя, свої винаходи залишати в інтелектуальній власності для себе, своєї школи, своєї організації,  свого суспільства. Тому користуйтеся такою можливістю. Навіть якщо ви не отримали перше місце, ви все одно повертаєтеся додому як учасники цієї виставки, і це вас вирізняє з тих, кому байдуже, хто не зацікавлений, і, можливо, спонукає ваших однолітків долучитися до цієї роботи, до гуртків і відділень Малої академії наук. І я хотіла подякувати Малій академії наук, тому що вона виконує функцію створення таких майданчиків, які дають школярам можливість займатися цією фантастичною діяльністю.

Після цих теплих слів на очах учасників і гостей виставки-конкурсу відбулася історична подія – підписання договору про спільну діяльність між Національним центром «Мала академія наук України» і Київським палацом дітей та юнацтва. Оплески були чутні на всіх поверхах цього відомого на всю країну молодіжного закладу.

КОЛИ  НАСТАЛО  ЗАВТРА

Останнього дня учасники конкурсу-виставки відвідали Державний політехнічний музей при Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут».

Оглянувши музейні експозиції різних напрямів техніки і науки й ознайомившись із понад віковою історією провідного навчального закладу країни, учасники виставки вирушили на урочисте нагородження призерів.

Президент Малої академії наук України Станіслав ДОВГИЙ відзначив, що цього року школярі продемонстрували дуже високий рівень робіт. Однак Станіслав Олексійович зауважив: не всі учасники вміють лаконічно і доступно представляти свій проект, а це є не меншою запорукою успіху:

Дуже велике значення має, як ви виглядаєте і доповідаєте. Якщо ви впевнені у собі, якщо ви чітко викладаєте свої думки, то серед двох рівних робіт така робота переможе.

Зокрема, під час презентації проектів лише двоє із семи переможців уклалися у визначений регламентом конкурсу час – п’ять хвилин.

Перемогу в номінації «Робототехніка та робототехнічні системи» виборов одинадцятикласник з Волині Станіслав БАБАРИКА. Хлопець розробив роботизовану приставку для шкільного токарного деревообробного верстату СТД-120 М.

Вона прикручується до верстату за допомогою двох болтів, далі підключається до мережі, натискається кнопочка – і приставка точить без вашої участі, – пояснює принцип дії установки Станіслав.

Собівартість приставки становить 700 гривень. Саме у цьому, за словами хлопця, і новизна його проекту, тому що аналоги коштують мінімум 8000 гривень.

Продаються повністю роботозовані верстати, тобто сам верстат з автоматичним керуванням, – зауважує школяр.

Юний винахідник запевняє, що, зробивши невеличку модернізацію приставки, її можна буде закріпити не лише на деревообробний верстат.

А київському школяру Дмитру ГУМЕНЮКУ здобути перемогу в номінації «Електроніка та приладобудування» допомогла любов до кавунів. Юнака зацікавило, як визначити стиглість плоду, не розрізаючи його. Для цього хлопець посадив міні-баштан і запропонував два способи: акустичний і механічний. Перший полягає у тому, щоб постукати по кавуну і послухати його «звучання». Проте слухати має не наше вухо, а мікрофон, який при цьому покаже певний сигнал. Саме форма і частота сигналу свідчитиме про стиглість плоду. Дмитро каже, що стиглий кавун «звучить» рівномірно й однорідно.

Суть механічного способу – у використанні розробленого МАНівцем приладу, основними складовими якого є датчик і кулька.

Ми опускаємо на кавун кульку. Щоб вона нікуди не відлітала, використовуємо трубку, яку направляємо прямо на кавун. Внизу стоїть датчик і фіксує моменти зіткнення, – описує процес перевірки Дмитро. – Далі вже у схемі між цими моментами зіткнення підраховуються інтервали часу. І береться їхнє відношення: чим воно буде більше, тим більш стиглий буде кавун.

Справа у тому, що коли плід достигає, то його шкірка стає більш пружною. А кулька, потрапляючи на таку шкірку, відскакує вище.

Однак, за словами винахідника, розроблений прилад має одне «але». Якщо кавун зірвати і дати йому трохи полежати, то його шкірка пом’якшає. Прилад покаже, що він не стиглий, хоча це може бути не так.

Перспективно було б обєднати акустичний і механічний способи: якщо кавун стиглий, то сигнал від нього добрий. І якщо він два тижні полежить, сигнал все одно буде нормальний, – розмірковує Дмитро.

ПРОСТЯГНУТА  РУКА,  АБО  ВДОСКОНАЛЕННЯ  СЕБЕ  І  СВІТУ

Розповідаючи про свої винаходи, учасники зізнаються: розглядатимуть будь-яку пропозицію від бізнесу, яка дасть змогу реалізувати їхні проекти.

Саме на існуванні певної прірви між бізнесом і наукою закцентував увагу конкурсантів проректор з науково-педагогічної роботи, директор фізико-технічного інституту НТУУ «КПІ» Олексій НОВІКОВ:

У нас, на жаль, поки що дуже слабка економіка, і те, що ви робите, як та вода у космосі – ідеї ваші зависають. По-нормальному організація роботи така: хтось має простягнути вам руку, взяти вашу ідею і запропонувати економічні важелі, які б її просували далі… Економіки розвинутих країн навчилися це робити.

Проте, за словами Олексія Миколайовича, в Україні існують уже кілька років певні напрацювання у цьому напрямі. Зокрема, у Київській політехніці рух стартапів поступово набирає обертів. Нещодавно відбувся конкурс інноваційних проектів «Sikorsky Challenge», який проводиться вже третій рік. Автори дванадцяти проектів, визнаних переможцями, підписали угоди з венчурними, інвестиційними та благодійними фондами на інвестування своїх розробок загальною сумою в 23 мільйони 445 тисяч гривень. Серед цих щасливчиків були і МАНівці. Окрім дипломів, цінних подарунків та призів, вони отримали майбутнє – для себе, рідної родини і країни, позитивний розвиток в якій формує кожний, хто працює над собою і вдосконалює цей світ.

Сергій КУТНЯКОВ, Олена ТЕРЛЕЦЬКА
21.11.14
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН