АМЕРИКАНСЬКЕ  ТУРНЕ
З 17 по 30 червня делегація НЦ «МАНУ» побувала у США, де відвідала кілька важливих міжнародних організацій і взяла участь у Genius Olympiad

prev next

Освего, Х’юстон, Нью-Йорк і Вашингтон – ці чотири міста були ключовими на карті поїздок працівників та учнів академії на чолі з її президентом Станіславом Довгим.

Відправною точкою української делегації в Америці стала Олімпіада геніїв (Genius Olympiad). Це щорічне міжнародне інтелектуальне змагання серед учнів середніх шкіл. Проєкти, які учасники представляють на конкурсі, спрямовані на розв’язання екологічних проблем. Змагаються школярі за нагороди у таких номінаціях: «Фундаментальна наука», «Інженерія», «Мистецтво», «Творче письмо», «Дизайн» та «Розвиток бізнесу».

П’ятеро МАНівців, що поїхали на цьогорічну олімпіаду до Освего, презентували свої розробки у першій номінації. Загалом у цій секції було представлено близько 800 проєктів з усього світу. Однак це не стало перешкодою для української команди у виборюванні призових місць.

Андрій Горбонос із Дніпра привіз на Батьківщину «срібло», а Мілана Бродовська з Одеси та Петро Волошин з Тернополя посіли четверті місця, які на олімпіаді вважаються переможними.

– Мою наукову роботу можна назвати «молекулярним конструктором». Фактично ми синтезували речовину, яка є гідроксидом нікелю. В ній частина іонів нікелю замінена на іони алюмінію, а міжшаровий простір заповнено харчовим барвником індигокарміном, – розповів про своє дослідження Андрій Горбонос.

Така речовина, за словами хлопчини, синтезована вперше у світі. Вона має покращити властивості суперконденсаторів, збільшивши ємність та швидкість заряджання. Суперконденсатори з розробленою речовиною можуть використовуватись у системах живлення електромобілів, апаратах життєзабезпечення, електростанціях, резервних генераторах.

Мілана представила методи виготовлення натуральних барвників у домашніх умовах та їхнє використання у різних сферах, приміром для фарбування тканини, деревини, яєць і створення акварельних фарб. Дівчина навіть створила набори дитячої творчості «Handmade in Ukraine», які дають змогу будь-кому отримати ці барвники власноруч.

Петро працював над проєктом «Реалізація квантових алгоритмів у пристроях фотоніки». У роботі для перетворення інформації використовуються оптичні схеми. У такий спосіб система не потребує спеціальних умов для функціонування (зокрема, температур, що наближаються до абсолютного нуля), на відміну від оригінальних квантових комп’ютерів.

– Цю модель надалі можна застосувати у створенні карти розширення до класичних комп’ютерів. Це значно підсилить їхні фізично обмежені обчислювальні можливості і розширить межі застосування, – пояснив молодий дослідник.

У Нью-Йорку на українську делегацію чекали експозиції Національного музею математики і візит до головного офісу Організації Об’єднаних Націй, де, зокрема, відбулася зустріч з постійним представником України при ООН Володимиром Єльченком.

Наступною точкою на мапі американського турне був Х’юстон. У цьому місті школярі відвідали Центр управління польотами NASA і Космічний центр Ліндона Джонсона, що є штаб-квартирою астронавтів американського космічного агентства. Також учні познайомилися з представниками трьох ключових компаній з космічних досліджень – «Alpha Space», «NanoRacks» і «Staars», – які мають свої центри на Міжнародній космічній станції та відправляють у Космос по 300–400 експериментів на рік.

– Діти поділилися своїми проєктами. Учні озвучили настільки яскраві питання і пропозиції, що навіть учені NASA зізналися: деякі влучні зауваження стануть їм у пригоді, – зауважив голова української делегації, завідувач відділу міжнародних зв’язків НЦ «МАНУ» Євген Кудрявець.

За його словами, під час зустрічі у МАНівців теж з’явилося бажання відправити свої проєкти у космос. І у них буде така можливість, адже Мала академія наук планує реалізувати з NASA великий міжнародний конкурс, про що наразі тривають переговори.

– На конкурсі можна буде командно подавати ідею свого проєкту, щоб він був відправлений у космос, – поділився планами Євген Кудрявець.

На завершення офіційної програми – поїздка до столиці США. Там українці зустрілися з американським ученим українського походження, лауреатом Нобелівської премії миру 2007 року Євгеном Зенон-Стахівим та професором Університету Джорджа Вашингтона Андрієм Афанас’євим, який є випускником фізико-технічного факультету ХНУ імені В. Н. Каразіна. У результаті цих зустрічей тривають переговори про відкриття фізичної школи для українських учнів і вчителів на базі Університету Джорджа Вашингтона.

Побувала наша делегація і в Капітолії, будівлі конгресу США, та його бібліотеці. Також зустрілася з представниками некомерційної неурядової американської організації «U. S. Ukraine Foundation», створеної для підтримки демократії, вільного ринку та прав людини в Україні.

І поки школярі надихалися новими місцями і, можливо, формували нові виклики для себе, працівники НЦ «МАНУ» налагоджували комунікацію з міжнародними організаціями для подальшої співпраці. Однак такі поїздки важливі не тільки для цього. Вони, передусім, є частиною освітньої та культурної дипломатії, які формують імідж України в очах міжнародної спільноти.

Олена Сидорик
04.07.19
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН