ЕКСПЕРИМЕНТИ  У  НІМЕЧЧИНІ
Група українських викладачів побувала у Науковій школі на базі «XLAB»

prev next

З 29 жовтня по 5 листопада українські хіміки і біологи проводили досліди з нейрофізіології та молекулярної біології в Експериментальній лабораторії «XLAB». Можливість поїздок до Німеччини Мала академія наук надала школярам і педагогам ще у 2013 році. Відтоді групи учнів і викладачів здійснюють візити для набуття унікального досвіду в німецькій лабораторії з надсучасним обладнанням і кваліфікованими вченими, де 80% часу присвячують практиці.

«XLAB» розташована у самому центрі наукового життя Німеччини – у місті Геттінген. Тут діють не тільки один з найбільших університетів Європи, а й численні медичні інститути, науково-дослідні інститути Макса Планка, Центр дослідження приматів. Лабораторія пропонує практичні експерименти й навчальні курси з біології, хімії, фізики та інформатики для школярів і вчителів з усього світу як доповнення до шкільних програм.

Перебуваючи у лабораторії, українські педагоги вчилися, як виділяти й очищувати ДНК, освоювали методики, що дають змогу маніпулювати з дезоксирибонуклеїновою кислотою. Це рестрикція – метод, за допомогою якого можна розрізати подвійну спіраль ДНК; трансфекція і трансформація – завдяки яким отримують експресію, тобто напрацювання певного білка у культурі, що досліджують. Для цього науковці за допомогою певних хімічних реагентів сприяли потраплянню шматочка ДНК до клітини: або прокаріотичної (клітина бактерій), або еукаріотичної (клітина людини).

Викладачам було корисно оцінити рівень обладнання іноземної лабораторії, зрозуміти принцип роботи тамтешніх викладачів, побачити, які досліди вони пропонують та як їх проводять. Учасниця поїздки, методист НЦ «МАНУ», науковий співробітник Інституту хімії високомолекулярних сполук НАН України Ірина Бей зауважила, що команда українських викладачів навчалася не тільки самому предмету – біології чи нейрофізіології, а й підходу західних науковців до викладання і перейняла педагогічний досвід:

– Сподіваємося, що ми з викладачем з біології, яка була у нашій делегації, спробуємо розробити спільний курс для дітей, і він поєднуватиме як хімію, так і біологію.

Викладач, про якого згадала пані Ірина, – методист НЦ «МАНУ», молодший науковий співробітник Інституту молекулярної біології і генетики НАН України Світлана Антоненко.

– Німеччина – розвинута європейська країна і може слугувати для нас певним еталоном у розумінні того, як потрібно організувати лабораторію, яке обладнання і навчання мають бути. Тому важливо було подивитися, що є у них, порівняти з тим, що маємо ми; збагнути, що потрібно підтягнути. Гадаю, це стосується, насамперед, обладнання і реактивів, – зазначила пані Світлана.

Досвід, отриманий викладачами у Німеччині, дасть змогу готувати юних науковців до роботи на базі «XLAB», а також сприятиме покращенню викладання хімії і біології під час МАНівських проектів, спираючись на міжнародний зразок.

Людмила Копко
08.11.17
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН