ФІЗИКА ЧАСТОК
У Женеві завершилася Наукова школа з фізики для школярів на базі Європейської організації ядерних досліджень (CERN)

prev next

Скільки є видів елементарних часток, як вони можуть взаємодіяти між собою, які експерименти можна проводити вдома, щоб побачити цю взаємодію, що за процеси відбуваються у Великому адронному колайдері? Ці та інші запитання ставили перед собою 16 учасників VII Наукової школи з фізики для школярів на базі Європейської організації ядерних досліджень (CERN), що проходила з 24 по 28 червня в Женеві (Швейцарія).

CERN – найбільша лабораторія фізики високих енергій. Тут науковці з усього світу досліджують елементарні частки, вивчають взаємодію між ними та їхні властивості. З 2011 року, відтоді як була підписана спільна декларація з CERN щодо участі в навчальних програмах наукової організації, НЦ «Мала академія наук України» щороку відряджає українських викладачів і школярів для поглиблення їхніх знань.

Наукова школа для учнів цьогоріч розпочалася з лекційних занять Тетяни Берже-Гриньової (LAPP Annecy, Франція). Молодь дізналася, що CERN об’єднує 23 країни-члена, має 2300 штатних співробітників та більше тисячі контрактних, а її послугами користуються майже 10 тисяч учених. Окрім того, фізик зазначила, що нині відомі 400 видів часток, розповіла, як шукають нові, пояснила принципи їхньої взаємодії у природі та ознайомила з програмами Європейської організації ядерних досліджень, у яких беруть участь українські науковці – ATLAS, CMS, ALICE, LHCb:

– Асоційоване членство України відкрило нову еру співпраці між CERN і українською науковою спільнотою. Для вчених – це можливість навчатися та розвивати кар’єру, а для української промисловості – брати участь у торгах за контрактами CERN, – резюмувала пані Тетяна.

Попрацювали діти й у SCool LAB CERN та лабораторії фізичного факультету Женевського університету: спостерігали, як зіштовхуються елементарні частки, як вони взаємодіють із парою ізопропанолу, та ідентифікували їх, відстежуючи треки руху у власноруч змодельованій дифузійній камері.

А ще у школярів була унікальна можливість побувати в «серці» Великого адронного колайдера. Кожні п’ять років прискорювач зупиняють на профілактику тривалістю до двох років. За цей час не лише перевіряють технічну справність устаткування, а й аналізують дані, отримані впродовж його роботи.

До речі, комп’ютерний центр CERN навіть після суттєвої модернізації останніми роками може забезпечити тільки 40% ресурсів для зберігання даних і близько 30% ресурсів, необхідних для обчислювання. А якщо скласти один на один компакт-диски з даними програми LHCb лише за рік – вийде майже 20-кілометровий стовп!

Чимало вражень отримали хлопці і дівчата й від екскурсії до Європейської штаб-квартири ООН. Нині там проходить чергова сесія Ради ООН з прав людини, у складі якої 47 держав. Тож школярі з цікавістю спостерігали, як відбувається такий масштабний захід.

Загалом, як зазначають учасники школи, вони сповна отримали відповіді на поставлені перед собою запитання, а лекції та експерименти від провідних учених-ядерників наштовхнули молодь на нові ідеї і надали стимул до власних наукових пошуків.

29.06.19
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН