ФІЗИКА ЧАСТОК
У Женеві завершилася Наукова школа з фізики для школярів на базі Європейської організації ядерних досліджень (CERN)
Скільки є видів елементарних часток, як вони можуть взаємодіяти між собою, які експерименти можна проводити вдома, щоб побачити цю взаємодію, що за процеси відбуваються у Великому адронному колайдері? Ці та інші запитання ставили перед собою 16 учасників VII Наукової школи з фізики для школярів на базі Європейської організації ядерних досліджень (CERN), що проходила з 24 по 28 червня в Женеві (Швейцарія).
CERN – найбільша лабораторія фізики високих енергій. Тут науковці з усього світу досліджують елементарні частки, вивчають взаємодію між ними та їхні властивості. З 2011 року, відтоді як була підписана спільна декларація з CERN щодо участі в навчальних програмах наукової організації, НЦ «Мала академія наук України» щороку відряджає українських викладачів і школярів для поглиблення їхніх знань.
Наукова школа для учнів цьогоріч розпочалася з лекційних занять Тетяни Берже-Гриньової (LAPP Annecy, Франція). Молодь дізналася, що CERN об’єднує 23 країни-члена, має 2300 штатних співробітників та більше тисячі контрактних, а її послугами користуються майже 10 тисяч учених. Окрім того, фізик зазначила, що нині відомі 400 видів часток, розповіла, як шукають нові, пояснила принципи їхньої взаємодії у природі та ознайомила з програмами Європейської організації ядерних досліджень, у яких беруть участь українські науковці – ATLAS, CMS, ALICE, LHCb:
– Асоційоване членство України відкрило нову еру співпраці між CERN і українською науковою спільнотою. Для вчених – це можливість навчатися та розвивати кар’єру, а для української промисловості – брати участь у торгах за контрактами CERN, – резюмувала пані Тетяна.
Попрацювали діти й у SCool LAB CERN та лабораторії фізичного факультету Женевського університету: спостерігали, як зіштовхуються елементарні частки, як вони взаємодіють із парою ізопропанолу, та ідентифікували їх, відстежуючи треки руху у власноруч змодельованій дифузійній камері.
А ще у школярів була унікальна можливість побувати в «серці» Великого адронного колайдера. Кожні п’ять років прискорювач зупиняють на профілактику тривалістю до двох років. За цей час не лише перевіряють технічну справність устаткування, а й аналізують дані, отримані впродовж його роботи.
До речі, комп’ютерний центр CERN навіть після суттєвої модернізації останніми роками може забезпечити тільки 40% ресурсів для зберігання даних і близько 30% ресурсів, необхідних для обчислювання. А якщо скласти один на один компакт-диски з даними програми LHCb лише за рік – вийде майже 20-кілометровий стовп!
Чимало вражень отримали хлопці і дівчата й від екскурсії до Європейської штаб-квартири ООН. Нині там проходить чергова сесія Ради ООН з прав людини, у складі якої 47 держав. Тож школярі з цікавістю спостерігали, як відбувається такий масштабний захід.
Загалом, як зазначають учасники школи, вони сповна отримали відповіді на поставлені перед собою запитання, а лекції та експерименти від провідних учених-ядерників наштовхнули молодь на нові ідеї і надали стимул до власних наукових пошуків.