КОСМОС,  3D-ТЕХНОЛОГІЇ  І  ТУРБОТА  ПРО  ІНШИХ
Учасники Всеукраїнської астрошколи МАН розробили інклюзивні проєкти для людей із вадами зору

prev next

На дотик відрізнити білого карлика від жовтого, зібрати в пазл сузір’я Близнюків, «почути» астрономічні графіки і діаграми – ці та інші ідеї учасників Всеукраїнської астрономічної школи Малої академії наук України мають допомогти людям із порушеннями зору зрозуміти будову й еволюцію космосу.

Проєкти реалізували, спираючись на власну фантазію та можливості 3D-принтера. А результат оцінювали не лише викладачі, а й самі підлітки, коли тестували розробки інших команд із зав’язаними очима. Захист відбувся 18 серпня.

– Ідея нашої роботи – продемонструвати слабкозорим дітям основні етапи еволюції зірок. Ми розробили та надрукували чотири моделі: нейтронна зірка, білий карлик, жовтий карлик і червоний гігант. Кожна з них має позначки, завдяки яким можна вишикувати еволюційну послідовність, – пояснив, зокрема, Максим Лань зі Львова.

Паралельно школярі представляли результати своєї участі в шести світових наукових проєктах, до яких вони як волонтери долучилися протягом школи. Наприклад, одна з груп у проєкті Muon Hunters 2.0 навчала нейронну мережу комп’ютерів обсерваторії «Veritas» вирізняти на зображеннях сліди мюонних потоків. Учені досліджують ці потоки для реєстрації віддалених космічних об’єктів, у яких можуть ставатися потужні гамма-спалахи. Так можна виявити вибух у далекій галактиці, спалах наднової або появу чорної діри.

За тиждень із 13 по 19 серпня МАНівці також встигли поглибити знання про випромінювання та спектроскопію зірок і пройти лабораторний практикум. Працювали зі спеціалізованими комп’ютерними програмами для опрацювання даних, адже сучасна астрономія – це, передусім, Big Data.

Нині космос моніторить величезна кількість телескопів, шаленими темпами накопичуються різноманітні дані, більшість – у відкритому доступі на сайтах обсерваторій. На їхній основі можна здійснити реальне відкриття, навіть не виходячи з дому! Учасники школи скористалися ресурсом однієї з таких обсерваторій, ядром якої є найбільший у світі роботизований телескоп, розташований на Канарських островах. І вкотре переконалися: в астрономії відстань – не проблема, адже ця наука об’єднує ентузіастів з усього світу.

Тетяна Чернецька
20.08.19
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН