КОСМОС, 3D-ТЕХНОЛОГІЇ І ТУРБОТА ПРО ІНШИХ
Учасники Всеукраїнської астрошколи МАН розробили інклюзивні проєкти для людей із вадами зору
На дотик відрізнити білого карлика від жовтого, зібрати в пазл сузір’я Близнюків, «почути» астрономічні графіки і діаграми – ці та інші ідеї учасників Всеукраїнської астрономічної школи Малої академії наук України мають допомогти людям із порушеннями зору зрозуміти будову й еволюцію космосу.
Проєкти реалізували, спираючись на власну фантазію та можливості 3D-принтера. А результат оцінювали не лише викладачі, а й самі підлітки, коли тестували розробки інших команд із зав’язаними очима. Захист відбувся 18 серпня.
– Ідея нашої роботи – продемонструвати слабкозорим дітям основні етапи еволюції зірок. Ми розробили та надрукували чотири моделі: нейтронна зірка, білий карлик, жовтий карлик і червоний гігант. Кожна з них має позначки, завдяки яким можна вишикувати еволюційну послідовність, – пояснив, зокрема, Максим Лань зі Львова.
Паралельно школярі представляли результати своєї участі в шести світових наукових проєктах, до яких вони як волонтери долучилися протягом школи. Наприклад, одна з груп у проєкті Muon Hunters 2.0 навчала нейронну мережу комп’ютерів обсерваторії «Veritas» вирізняти на зображеннях сліди мюонних потоків. Учені досліджують ці потоки для реєстрації віддалених космічних об’єктів, у яких можуть ставатися потужні гамма-спалахи. Так можна виявити вибух у далекій галактиці, спалах наднової або появу чорної діри.
За тиждень із 13 по 19 серпня МАНівці також встигли поглибити знання про випромінювання та спектроскопію зірок і пройти лабораторний практикум. Працювали зі спеціалізованими комп’ютерними програмами для опрацювання даних, адже сучасна астрономія – це, передусім, Big Data.
Нині космос моніторить величезна кількість телескопів, шаленими темпами накопичуються різноманітні дані, більшість – у відкритому доступі на сайтах обсерваторій. На їхній основі можна здійснити реальне відкриття, навіть не виходячи з дому! Учасники школи скористалися ресурсом однієї з таких обсерваторій, ядром якої є найбільший у світі роботизований телескоп, розташований на Канарських островах. І вкотре переконалися: в астрономії відстань – не проблема, адже ця наука об’єднує ентузіастів з усього світу.