КРАСИВІ. РОЗУМНІ. УСПІШНІ
За ініціативи Малої академії наук України французький науковець Максим Форест розповів про гендерну політику Європи

prev next

7 березня Мала академія наук України як Центр ЮНЕСКО спільно з Посольством Франції в Україні провели дискусійну лекцію про жіночі права, можливості та реалізацію жінок у науці. Лектор – відомий у світі науковець, викладач політичних студій у Вищій школі політичних студій міста Парижа «Sciences Po Paris» Максим Форест. Також у дискусії брав участь аташе з питань наукової та університетської співпраці Посольства Франції в Україні Сільвен Ріґолле. Це вже другий захід, який організовує МАН у рамках циклу 17 лекцій «ЮНЕСКО та Цілі сталого розвитку». 11 лютого було проведено круглий стіл до Міжнародного дня дівчат і жінок у науці. Його тематика відповідала реалізації п’ятої Цілі сталого розвитку «Досягнення гендерної рівності та розширення можливостей для жінок».

Відкриваючи подію, президент Малої академії наук, академік НАНУ Станіслав Довгий зауважив, що завтра весь світ відзначатиме офіційну дату ЮНЕСКО – Міжнародний день прав жінок. Більше ста років тому це свято було започатковано групою активісток, які боролися за жіночі права.

– Україна може пишатися своїми успіхами у досягненні гендерної рівності. Прикладом фемінізації може служити, наприклад, Мала академія наук України. Дівчата проявляють активність не лише в гуманітарних напрямах – філософії, філології – а й у точних науках, – зазначив Станіслав Олексійович.

«Найновіші тенденції гендерної політики Європи» – таку назву мала лекція французького дослідника Максима Фореста, що передбачала обговорення важливих тем у рамках десятої Цілі сталого розвитку – «Скорочення нерівності». Фахівець поділився найважливішими проблемами світового значення, які стосуються нерівності прав у науковій діяльності між чоловіками і жінками. Історично так склалося, що впродовж багатьох років наука мала чоловіче обличчя, і її розвиток вбачався лише через чоловічі успіхи.

Гендерною стратегією Європейського Союзу опікується Європейська комісія. Перші впровадження щодо інтегрування принципу рівності були здійснені ще 1998 року. За останнє десятиліття ми бачимо невеликий ефект. Справа у тому, що на початковому етапі експерти вважали, що гендерні проблеми у жінок у науці виникають саме через жіночу поведінку. А виявилося, що основні недоліки наявні у системі, а саме у науковій структурі, – наголосив науковець.

Як розповів пан Форест, Європейська комісія, аби вирішити ці проблеми, створювала групи, в яких жінки спілкувалися між собою, дискутували, вчитися чоловічій поведінці і підходам. Ці техніки, на думку лектора, приносили певну користь – але водночас не давали потрібного ефекту. З огляду на це, тепер Європейська комісія всебічно підтримує проекти реорганізації наукових структур з однаковим урахуванням жіночих і чоловічих потреб, що сприяють, а не перешкоджають розвитку. Нині в Ірландії, Великобританії, Іспанії, Франції наукові структури не зможуть отримати фінансування, якщо заклади не дотримуються політики гендерної рівності.

Питання гендерної рівності є ключовим для успіху демократичної країни. І хоча на різних кінцях світу воно вирішується з різною швидкістю, напрям залишається єдиним для всіх.

07.03.19
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН