КРИМСЬКОТАТАРСЬКА  ГУМАНІТАРИСТИКА  В  ДІЇ
Учні Малої академії наук презентували нову секцію МАН і унікальний кримськотатарський орнамент

prev next

6 березня в інформаційному агентстві «Укрінформ» (м. Київ) за участю учнів і працівників Малої академії наук України та Міністерства культури України були проведені прес-конференція і майстер-клас, присвячені відкриттю при НЦ «МАНУ» секції «Кримськотатарська гуманітаристика» і презентації кримськотатарського орнаменту Орьнек.

Як пояснила перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова, кримські татари протягом тривалого часу зберігали звичай прикрашати будинки предметами декоративного й ужиткового призначення із зображенням орнаменту. Вироби з орнаментальним зображенням завжди були гордістю сім’ї, їх оберігали і передавали у спадок. Саме тому знання про орнамент Орьнек збереглися, незважаючи на депортацію.

А Міністерство культури включило кримськотатарський орнамент до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Про це міністр культури України Євген Нищук повідомив під час свого виступу в Укрінформі.

Включення кримськотатарського орнаменту Орьнек до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України стане початком роботи і Міністерства культури, і громадських організацій над підготовкою номінаційного досьє, щоб через рік ми подавали цей елемент до світової спадщини ЮНЕСКО, – зазначив міністр. – Частина майстрів залишається у Криму, в небезпеці, з великими ризиками для себе, а хтось переїхав на материк, і, власне, тут нам потрібно створити всі умови і можливості для різноманітного культурного розвитку корінного населення Криму.

Майстер-клас зі створення композиції кримськотатарського орнаменту на полотняній рамці й ознайомлення з різними виробами декоративно-ужиткового мистецтва кримських татар (марама, панно, евджияр) провела методист НЦ «МАНУ» Лєнура Халілова. Саме ця талановита дівчина є модератором відкриття в рамках Національного центру «Мала академія наук Україна» секції «Кримськотатарська гуманітаристика», яке відбулося на початку 2018 року.

Місія нової секції Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів МАН – організація школярами пошукових досліджень, наукових і творчих презентацій з історії, літератури, фольклору, побуту, мови, релігії, культури та мистецтв кримськотатарського народу з метою їх взаємозбагачення і взаємодії з українським етносом. Це сприятиме кращому пізнанню школярами, їхніми батьками, вчителями історичних, соціокультурних подій та процесів розвитку власних народів, які стояли у витоків творення єдиного народу і держави Україна.

Створенню нової секції МАН сприяли активісти громадської організації «Алем» – щоб надати можливість дітям з окупованої території Криму та переселенцям здобувати якісну українську освіту. Так, на майстер-класі з семантикою кримськотатарського орнаменту гостей і журналістів ознайомила вправна учениця, член Київської МАН Емінє Аджієва, наукова робота якої також присвячена цій тематиці. Є цікаві дослідження школярів з багатої історії кримських татар.

Участь у наукових дослідженнях секції «Кримськотатарська гуманітаристика» можуть взяти представники будь-якої національності. Організатори секції наголошують: проживання та харчування юних дослідників (а для дітей з окупованого Криму – також проїзд) забезпечує сторона, яка приймає, – Мала академія наук України. Творіть, пишіть, досліджуйте і досягайте – вам це до снаги!

Сергій Кутняков
13.03.18
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН