МАТЕМАТИКА ДЛЯ ЖИТТЯ
Як рахувати, щоб позбутися ілюзій
Бублик і чашка – це одне й те саме. Думаєте, нісенітниця? Однак закони топології свідчать протилежне, і випускники Всеукраїнської літньої наукової математичної школи НЦ «МАНУ» прорахунками зможуть вам це легко довести. Навчалися цьому весь минулий тиждень, і хоча фінішувала школа вчора, підсумки підбиватимуться ще сім наступних днів, адже організатори вирішили кількісно і якісно виміряти ефективність навчання.
На курс зареєструвалося 450 учасників, а це – учні 8–11-х класів. Цей набір зібрав дітей, які мали конкретний запит – задачі на застосування. Молодь над усе цікавило, як математичні знання знадобляться у житті. Тож програма, яка могла б задовольнити потреби учасників і бути однаково цікавою і пізнавальною для всіх, стала викликом для організаторів.
У школі учні вчилися довіряти математиці, топоніміці й опановували методики розв’язування дослідницьких задач.
Викладачі дібрали математичні головоломки на логіку, а відповідно, працювали над контрінтуїтивними задачами – тими, які неможливо розв’язати, прикинувши варіант відповіді. Тут необхідні теорема Піфагора і ще деякі певні математичні маніпуляції, що дають точне розуміння, а не інтуїтивне і, переважно, ілюзорне відчуття правильності. До речі, у житті часто трапляється, що наше швидке інтуїтивне рішення є неправильним. Не варто сліпо довіряти своїм відчуттям, потрібно рахувати, щоб мати точну й однозначну відповідь – саме такий результат школярі традиційно отримують у НЦ «МАНУ».