МАЙБУТНІ НЬЮТОНИ КОМП’ЮТЕРНОЇ ДОБИ:
юні програмісти Малої академії наук розпочали змагання у Києві

prev next

21 квітня відбулось урочисте відкриття відділення комп’ютерних наук ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України. Більше ста школярів з’їхалися до столиці захищати свої дослідження й розробки в шести секціях: інформаційні системи, бази даних та системи штучного інтелекту; мультимедійні системи, навчальні та ігрові програми; комп’ютерні системи та мережі; безпека інформаційних і телекомунікаційних систем; технології програмування; Internet-технології та WEB-дизайн.

Вітаючи фіналістів, директор Національного центру «Мала академія наук України» Оксен ЛІСОВИЙ розповів про початок співробітництва Малої академії наук із корпорацією Facebook. Керівництво цієї всесвітньо відомої організації, отримавши листа НЦ «МАНУ» з пропозицією спільних проектів, виявило великий інтерес до МАН, підтвердило готовність до співпраці і незабаром відрядило до Києва співробітника свого головного офісу. І яке ж було здивування працівників МАН, коли цим представником виявилася така собі Леся ПІЩЕВСЬКА, випускниця відділення філології та мистецтвознавства Малої академії наук, яка зараз працює в компанії Facebook, опікуючись просуванням і рекламою! От що значить МАНівське виховання.

Ще одним чинником, який має надихнути школярів на заняття наукою, є підтримка і надія старшого покоління. Учасників фіналу прийшли привітати поважні вчені, які стояли біля витоків вітчизняної інформатики, зокрема академік НАН України, професор кафедри теорії і технології програмування факультету кібернетики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, куратор відділення комп’ютерних наук Володимир РЕДЬКО.

На його думку, подібні до нинішніх часи не раз траплялися в історії, зокрема наприкінці ХVІ століття. На той час накопичилася дуже велика кількість проривів, революційних досягнень – але життя поставило питання пошуку спільного знаменника, своєрідного остова для них усіх. Рубіконом стали часи Ньютона. Він створив платформу, що дала змогу поглянути на все принципово більш якісним чином.

«Я впевнений, що ми переживаємо кращі часи, причому в більш яскравій постановці. Сьогодні маємо надзвичайно багато серйозних результатів у плані інформаційних технологій, комп’ютерної і програмної інженерії – більше, ніж в інших галузях. Але незважаючи на ці величезні, глибинно важливі результати в нашій комп’ютерній справі, якщо ми не виведемо той спільний знаменник, а для цього не створимо ту концептуальну основу, яка буде якісно, а не тільки кількісно кращою, – ми заведемо нашу гідну справу в глухий кут.

Це не по плечам моєму поколінню: кожен з нас розуміє, що потрібні десятки років. Тому лише молодь здатна це зробити. У вас є час. Ви вступили на цю дорогу, зрозуміли її важливість. У вас є фізичні і духовні сили – ви демонструєте їх і своєю участю в цьому конкурсі. Я переконаний, що серед вас є ті, хто не тільки досягне перемог і гарних результатів, але проявить у цьому процесі великий розум, сильну волю, найкращі людські якості і зможе вийти на такий рівень, щоб узяти на свої плечі створення цієї якісно нової концептуальної основи», – висловив надію Володимир РЕДЬКО.

Мала академія наук недарма має статус позашкільного навчально-наукового закладу: її фахівці успішно проводять наукові дослідження в різних галузях, зокрема у сфері комп’ютерних наук. У цій роботі МАН активно співпрацює з інститутами Національної академії наук, серед яких є й Інститут кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України.

З вітальним словом до молодших колег звернувся заступник директора цієї солідної установи, академік НАН України, доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії УРСР у галузі науки і техніки Олександр ПАЛАГІН. За його словами, інформатика сьогодні стала системотвірною наукою. Як приклад учений навів відомий кластер наукових напрямів – так званий NBIC-кластер: нано-, біо- та інформаційні технології і когнітивні науки. Інформаційні технології, стверджує він, стали складовою частиною всіх без винятку hi-tech – найбільш нових і прогресивних технологій сучасності.

«Мені дуже приємно було вибрати свого часу такий шлях, який вибрали сьогодні ви. Визначитись у житті – це, на мою думку, найголовніша задача. Кожен з вас сам торує свій шлях. Що головне на перших кроках? Перш за все, знати твердо: я все можу. Друге: не шукати винних. Третє: знайти своє місце і намагатися на ньому працювати таким чином, щоб бути кращим. Життя, зокрема і в нашій праці, поділяється на дві частини: короткі моменти осяяння, інсайту – і чорнова робота, підготовка до них. Тому бажаю вам усім великих успіхів і великого натхнення. А головне – будьте здорові!» – тепло звернувся до молоді Олександр Васильович.

Його підтримав і завідувач кафедри інформаційних систем і технологій Європейського університету, кандидат фізико-математичних наук, голова журі секції «Інформаційні системи, бази даних та системи штучного інтелекту» Анатолій ПАШКО: «У роботах, поданих на конкурс, відчувається ваш внесок, ваша душа, ваше бачення. Частинка вашої праці, тепла була вкладена туди. Через це і хочеться працювати з вами, бути тут, відчувати свою невеличку до того причетність.

Сьогодні перед вами виступали музиканти, прекрасні мелодії грав камерний оркестр Київської дитячої академії мистецтв. А що поєднує комп’ютерні технології з мистецтвом музики? Коли хороша програма, коли вона ідеально працює, виконує всі необхідні дії, тоді той, хто її робив, теж відчуває певне естетичне задоволення. Він знає, що там написано, які там коди, операції – не просто довільний перелік, а красиво пов’язаний, красиво поставлений алгоритм. Це теж мистецтво.

Тож успіхів вам, удачі, побільше усмішок на ваших обличчях, і нехай уся та робота, через яку ви, можливо, колись недоспали ніч, не переглянули якийсь фільм, не пішли на дискотеку, взамін приносить вам справжнє задоволення».

Заступник директора Національного центру «Мала академія наук України» з наукової роботи, кандидат технічних наук Олександр СТРИЖАК розказав про перспективні наукові дослідження в галузі інформаційних технологій, які проводять спеціалісти НЦ «МАНУ», щоб залучити якомога більше здібної молоді до наукової діяльності в різних напрямах.

А яскравою крапкою стало вручення одинадцятикласнику Андрушівської гімназії Житомирської області, учневі МАН Ярославові КАЗМІРЧУКУ свідоцтва Державної служби інтелектуальної власності про авторське право на його розробку під назвою «Створення програми візуалізації розрахунків положення тіні Землі у просторі та відносно горизонту на основі ефемериди DE403 засобами мови С++». Розробка Ярослава суттєво полегшує роботу астрономів, адже визначає рух усіх важливих об’єктів: астероїдів, штучних супутників Землі, а також допомагає встановити точний час сонячних і місячних затемнень. Винахід МАНівця успішно використовується не лише в Андрушівській астрономічній обсерваторії, а й у Пулковській обсерваторії Російської Федерації. Щоб написати програму, хлопець з нуля опанував мову С++, зібрав величезну кількість астрономічних формул і виконав колосальну роботу програміста. До речі, торік Ярослав став призером ІІІ етапу конкурсу-захисту в секції «Технології програмування». Промовистий приклад для юних IT-шників – учасників цьогорічного конкурсу МАН, чи не так?

Тетяна АЛЄКСАНДРОВА
23.04.12
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН