МИСТЕЦТВО  СЛОВА  І  ЗДОБУТКИ  МАЙСТРІВ
На Закарпатті пройшли філологічна і мистецтвознавча школи МАН

prev next

Середина літа. Поки всі школярі і вчителі продовжують відпочивати, 18 учнів Малої академії наук з дев’яти областей України під керівництвом провідних викладачів Закарпаття завзято опановували нові знання й мистецькі навички. У чарівному своєю старовинною архітектурою і мальовничою природою Ужгороді з 3 по 10 липня пройшли одразу дві літні наукові школи МАН – мистецтвознавча і філологічна.

Лекційні і практичні заняття проводилися на базі Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді і вдало поєднувалися з опануванням учасниками техніки орігамі, ліплення глиняного посуду чи співу гуцульських пісень.

Навчальний курс розпочав ректор Закарпатської академії мистецтв, кандидат педагогічних наук, професор Іван Небесник лекцією «Заснування та розвиток закарпатської школи живопису». Також школярам запам’ятався психологічний тренінг від практичного психолога Оксани Орос, практичне заняття «Японська кусудама – традиції і сучасність» від члена Спілки дизайнерів України Оксани Лібак і майстер-клас «Виготовлення мисочки із глини ручною формовкою» від члена Національної спілки художників України Тетяни Левляс.

Завідувач кафедри образотворчого мистецтва Закарпатської академії мистецтв, кандидат педагогічних наук, доцент Аліна Волощук прочитала лекцію «Історичний аспект становлення образотворчого мистецтва», демонструючи всі ілюстрації на великому екрані.

– Ми переглядали, яким чином передавалися образотворчі навички в історичному аспекті, починаючи з первісного суспільства і закінчуючи ХХ століттям. Під час перегляду відбувалася дискусія, і слухачі активно висловлювали свої думки. Я в захопленні від цих учнів, тому що це – креативні діти, які вміють думати і творити, – щиро зазначила викладач.

Софія Сінельна перейшла у десятий клас технічного ліцею м. Кам’янського Дніпропетровської області і з задоволенням поїхала на літню мистецтвознавчу школу Малої академії наук. Дівчина дуже полюбляє подорожувати, принаймні на Закарпатті вона вже втретє, тому нові факти про замки, палаци і природу краю сприймала з мистецтвознавчих позицій. Софія має досвід участі у різних конкурсах МАН – літературному, з журналістики і з історії мистецтва. У літній школі вона вподобала лекцію викладача Закарпатської академії мистецтв, кандидата мистецтвознавства Михайла Приймича про дерев’яні церкви Закарпаття, які могла порівняти із сакральними спорудами інших областей України.

– Запам’яталася лекція з історії мистецтва з ілюстраціями – було інформативно і цікаво. Україна багата на витвори мистецтва: у нас дуже багато художників, скульпторів, народних майстрів. Країна має потенціал – ми своє ще покажемо світу. Приємно вразили майстер-класи від Оксани Ільченко, – розповіла дівчина.

З юними філологами вчитель-методист української мови і літератури ужгородського ліцею «Інтелект» Наталія Комишна досліджувала синтаксис простого речення та інші мовознавчі сакральності.

– Діти на літній школі були розумні і вмотивовані, часу було достатньо, тому ми ознайомилися з фонетикою, а потім з морфологією. Швиденько опрацювали іменник, прикметник, займенник та відмінки, а ось з числівником їм було складніше, як і на лекції та практичних заняттях з синтаксису, – зізналася Наталія Степанівна.

Одинадцятикласниця з гімназії імені Героя України Сергія Бондарчука м. Старокостянтинова Хмельницької області Анна Шевчук не очікувала, що буде стільки приємних сюрпризів, нових знань і знайомств.

– Нам українську мову відкривали з іншого боку, те, чого не розглядаємо у школі. Дуже змістовними були екскурсії. Увечері гралися в різні ігри, наприклад в «Артефакт» – корисна гра для філологів і мистецтвознавців, – поділилася враженнями Анна.

Багато сміху й драйву було в передостанній день літніх шкіл під час концертної програми. Сміялися юні філологи навіть при вивченні й виконанні гуцульської пісні – деякі слова-діалектизми сприймалися незвично, а тому смішно. Про це розповів учень 11 класу Владислав Балог із Кропивницького – хлопець професійно займається хореографією і планує присвятити себе сучасному і народному танцю.

– Дуже пропорційно були організовані лекції і практичні заняття, – зауважив Владислав. – Сподобалися викладачі: розповідають все доступно і цікаво. Разом з мистецтвознавцями вивчали гуцульські пісні і українську хореографію. На заключний концерт кожний учасник школи робив свій номер, після чого ми писали сценарій і творили власну самодіяльність з піснями і танцями.

Максимально високі оцінки ставлять літнім науковим школам МАН їх юні учасники. Усі разом відвідували замки Паланок, Шенборнів чи «Сент-Міклош» у Мукачевому, прогулялися музеями і картинними галереями Ужгорода із вправним гідом. Закохалися вони і в Закарпаття, де, фактично, не чули російської мови, але багато української та інших слов’янських європейських мов. Поєднання і пізнання науки та мистецтва відбувалося настільки легко і невимушено, що приємні спогади від закарпатського літа-2018 залишаться назавжди у молодих дослідників МАН.

Сергій Кутняков
12.07.18
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН