НА ВІСТРІ СВІТОВОЇ НАУКИ
Відомий французький хімік Даніель Гранде прочитав лекцію для учнів МАН
15 січня в лабораторії експериментальних досліджень «Ex Lab», яка діє у структурі НЦ «МАНУ», зібралися талановиті старшокласники, зацікавлені хімією. У рамках нещодавно започаткованого проекту «День з професором» вони отримали унікальну нагоду поспілкуватися зі знаним у світі хіміком Даніелем Гранде – спеціалістом у галузі отримання й дослідження пористих полімерних матеріалів і мембран, директором інституту хімії та матеріалознавства «Комплексні полімерні системи» Університету «Paris-East».
Протягом лекції «Функціональні полімерні матеріали різної пористості: від проектування до застосування» («Functional Polymeric Materials with Various Porosity Scales: From design to application») слухачі дізналися про високомолекулярні речовини, які широко застосовують у різних сферах виробництва – таких, як мікроелектроніка й енергетика, наномедицина і біотехнології (тканинна інженерія, адресна доставка ліків та ін.), авіабудівництво і військова галузь тощо. Пан Даніель цікаво і доступно розповів про останні досягнення у сфері пористих полімерів та мембранних матеріалів, методи їх одержання і регулювання пористої структури, а також про можливості практичного застосування таких матеріалів.
Французький науковець був приємно вражений сучасним устаткуванням, що є в арсеналі хіміко-біологічної лабораторії «Ex Lab», і вмотивованою аудиторією слухачів. На його думку, такі популярні лекції є дуже важливими:
– З початку 90-х років у Франції, як і в Україні, відбувається падіння інтересу до науки. Дедалі менше молодих людей ідуть у науку, і відповідно зменшується кількість тих, хто займається тими речами, які рухають прогрес. І зараз у Франції, як і в Україні, намагаються активно залучати вчених, співробітників університетів, професорів для роботи із школярами, студентами. Адже чим раніше вчені почнуть працювати з учнями, тим ефективнішими будуть результати з точки зору мотивації, активізації дослідницьких талантів майбутніх науковців.
Такої самої думки дотримується і науковий співробітник Інституту хімії високомолекулярних сполук НАНУ, викладач хімії в лабораторії «Ex Lab» Олександр Толстов. З професором Гранде він знайомий більше 14 років, з часів навчання в аспірантурі і роботи над спільним проектом.
– Даніель – дуже компанійська, обізнана людина, відомий спеціаліст у галузі пористих полімерів. Тому коли з’явилася нагода, ми з радістю його запросили зустрітися з нашими учнями. На школах ми познайомилися зі старшокласниками, які мають велике прагнення займатися наукою і добрі знання для того, щоб опанувати інформацію, яку викладають серйозні професори, науковці з різних країн світу, – зазначив пан Олександр.
Зустріч з професором Гранде справила на школярів велике враження: в них з’явився ще один стимул поглиблювати знання в улюбленій галузі та вдосконалювати свою наукову англійську.
– Я не можу сказати, що зрозуміла повністю кожне слово, але для мене взагалі було сюрпризом, що я можу абсолютно спокійно сприймати інформацію з хімії англійською мовою. Для мене це перший такий досвід, – розповіла Дарина Белінська, одинадцятикласниця Авіакосмічного ліцею НАУ. – Тут я побачила, як насправді, в реальному житті використовуються ті знання, які я наразі отримую в школі і частково на курсах. І я бачу, що цим можна займатися, адже це перспективно у практичному сенсі і дійсно цікаво.
У рамках проекту «День з професором» співробітники «Ex Lab» і надалі планують запрошувати на зустрічі з молоддю відомих зарубіжних і вітчизняних учених, щоб якомога більше школярів ознайомилися із сучасними напрямами наукових досліджень.