ПЕРЕМОГИ НА МІЖНАРОДНІЙ АРЕНІ
Учні МАН вибороли 7 нагород на Міжнародній конференції молодих учених «ІCYS-2019»
Золоту медаль за дослідження з інженерії, а також два «срібла», дві «бронзи» і два спеціальних призи вибороли юні українські дослідники – учні Малої академії наук України – на ХХVІ Міжнародній конференції молодих вчених (ICYS), що проходила з 19 по 25 квітня в м. Куала-Лумпур (Малайзія).
ICYS – щорічний захід, який є особливим видом індивідуальних змагань з фізики, математики, екології та комп’ютерних наук. Учасниками ICYS-2019 стали школярі з 32 країн світу. Україну представляли 8 учнів МАН – переможців національного конкурсного відбору «ICYS-Україна», до якого мали змогу потрапити юні дослідники віком 14–18 років, конкурсні роботи яких є результатом власного дослідження, виконаного під орудою педагогічного і наукового керівників. Обов’язковою умовою було вільне володіння учнем англійською мовою в межах заданої наукової проблематики і вміння вести науковий діалог.
Попередньою підготовкою конкурсантів до ICYS опікувалися національні координатори української команди – викладач фізики й астрономії Чернівецького міського ліцею № 1 математичного та економічного профілів, почесний член Лондонського інституту фізики Пауль Пшенічка і провідний науковий співробітник Національного центру «Мала академія наук України» й Інституту обдарованої дитини НАПНУ, вчитель фізики ЗОШ № 70 м. Києва Наталія Поліхун. На заняттях із професійними фахівцями і тренерами учнів навчали стресостійкості, навичкам захисту робіт англійською мовою і командної взаємодії, допомагали підвищити впевненість у собі.
Отже, золоту медаль у категорії «Інженерія» виборов 11-класник Львівського ліцею № 8 Дмитро Лопушанський. Хлопець представляв власну розробку під назвою «Мультифункціональний пристрій для незрячих HelpyEyes». Переможець сподівається, що прилад допоможе багатьом людям з обмеженими можливостями.
Ще один український учасник у категорії «Інженерія», учень Чернівецького міського ліцею № 1 Павло Сливка був нагороджений срібною медаллю за проект «Безконтактний детектор вібрацій». Цей пристрій дасть змогу отримувати інформацію про об’єкти і прослуховувати звуки на відстані.
У категорії «Математика» призерками стали двоє дівчат: учениця 10 класу Києво-Печерського ліцею № 171 «Лідер» Євгенія-Анастасія Рудик здобула «срібло» за дослідження нових геометричних об’єктів, а учениця Сумської спеціалізованої школи І–ІІІ ступенів № 10 імені Героя Радянського Союзу О. Бутка Дарія Тищенко – «бронзу» за роботу, присвячену маловідомим методам розв’язування рівнянь.
Ще одну бронзову медаль українській команді приніс Михайло Ветлужських, учень Дніпровського ліцею інформаційних технологій при Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара. Опанувавши шість мов програмування, Михайло розробив програму, що перекладає код однієї мови програмування на іншу за допомогою формально описаних правил.
Учениця Чернівецького міського ліцею № 1 Яна Головацька і вихованець Дніпровського ліцею інформаційних технологій при ДНУ Владислав Морозов привезли з Малайзії два спеціальних призи, обидва – у категорії «Фізика».
Окрім наукової частини конференції, юним українським науковцям запам’яталися і насичена історико-пізнавальна та культурна програма і неформальне спілкування з однолітками й видатними науковцями з різних країн. Як зазначили молоді дослідники, завдяки ICYS-2019 вони отримали незабутній досвід, який, безумовно, допоможе їм у розвитку подальшої наукової кар’єри.