ПІЗНАННЯ  ТРАГІЧНОГО  ЗАДЛЯ  РОЗУМІННЯ  І  РОЗВИТКУ
Долю митців Розстріляного відродження молодь вивчала під час Школи з культурної дипломатії «Шляхами Леся Курбаса»

prev next

27 учнів з Києва і 12 областей України напрочуд пізнавально провели свій час на мистецьких майданчиках столиці і в Міжнародному центрі дитячої наукової творчості НЦ «МАНУ» в Пущі-Водиці, де з 4 по 8 квітня пройшла Школа з культурної дипломатії «Шляхами Леся Курбаса. Київ». Організатор цієї школи МАН, кандидат філософських наук Юлія Кравченко кожним своїм проектом відкриває для молоді нові імена митців, непересічні історичні, культурні і філософські пласти.

– Ми показуємо, що ці імена й теми живі для нас і потрібні, щоб розуміти, що сьогодні відбувається і хто ми є. Ми показуємо, що і як можна досліджувати та відкривати. Багато говоримо про Розстріляне відродження, українських митців світового рівня з трагічною долею, як у Курбаса, який дорого заплатив, щоб розвинути щасливу, процвітаючу Україну, – зазначила пані Юлія.

Розмови про Леся Курбаса на лекціях і під час екскурсій стосувалися його режисерського таланту, історичного контексту, мистецького явища курбасівського театру, світоглядних і філософських засад митця. Для кращого пізнання біографії українського режисера учасники проекту відвідали Музей театрального, музичного та кіномистецтва України, де прослухали чудову лекцію в залі, присвяченій творчості цього видатного діяча культури.

У Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка учні подивилися топову інсценізацію «Morituri te salutant», поставлену за десятьма новелами Василя Стефаника, й обговорили її з директором театру Олександром Богомазовим. Відвідали виставку авангарду «В пошуках четвертого виміру» в Центрі сучасного мистецтва M17, де ознайомилися з творами мистецтва двадцятих-тридцятих років ХХ століття.

У Мистецькому Арсеналі у бібліотечному просторі «Барабука» юні митці погралися у незвичайну настільну гру «Слово», завдяки якій можна було зрозуміти нюанси епохи Розстріляного відродження. Запам’яталася інтерактивна лекція «У силовому полі Курбаса» відомого літературного критика Елеонори Соловей, яка розповіла про творчість Миколи Бажана й Анатолія Петрицького. Цікавою була лекція театрального критика Олени Мігашко «Курбас і політичний театр», дискурс про творчість режисера та історію українського театру актриси Галини Стефанової.

Про поезію, літературу і пісні періоду Розстріляного відродження йшлося під час лекції-концерту народного артиста України, лідера гурту «Хорея Козацька» Тараса Компаніченка. Ця унікальна форма літературно-історичного і музичного навчання викликала у молоді не тільки особливу увагу та захоплення, а й сльози, перемежовані з мужністю і розумінням героїчної долі митців, що жили століття тому.

Старшокласниця Юлія Тарасова – переселенка зі сходу країни, нині живе і навчається в місті Курахово на Донеччині. Разом з подругами дівчина була в захопленні і переосмисленні буття після побаченого, почутого, прочитаного і відтвореного у командних та індивідуальних напрацюваннях Школи з культурної дипломатії.

– У Музеї театрального, музичного та кіномистецтва ми знайомилися з експозицією, присвяченою творчості Леся Курбаса. Це фотографії, афіши, цитати, різні пам’ятки. Дізналися багато цікавого про його життя, і це дуже вражає. Я гадала, що від представників Розстріляного відродження нічого не лишилося. Але виявилося, на щастя, що не все втрачено, – гарною українською, яка поки що не зовсім звична для її міського оточення на сході України, оцінила театральні мандри дівчина.

Кожний навчальний день у столиці закінчувався колом обговорень, підведенням підсумків або вечіркою перфомансів. Для молоді забути таке навчання у Школі з культурної дипломатії як концентрацію історії і філософії життя, поєднане з мистецтвом і творчим дозвіллям, неможливо.

Сергій Кутняков
09.04.19
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН