ПРОСТИЙ  ШЛЯХ  ДО  РОЗУМІННЯ  СКЛАДНИХ  ЯВИЩ
Провідні київські фізики провели для учнів МАН Всеукраїнську наукову фізичну школу

prev next

Останній місяць зими, а в київській Пущі-Водиці в розпалі зимова сесія Всеукраїнських наукових профільних шкіл МАН, яка проходить з 29 січня по 4 березня. Для юних філологів була проведена лінгвістична школа, у найближчих планах протягом поточного місяця – Школа інформаційних технологій, а також біологічна, хімічна і математична наукові школи.

Для їх слухачів провідні викладачі найкращих київських вишів проводять лекційні і практичні заняття з обраної тематики, наукові стажування на сучасному лабораторному обладнанні Національного центру «Мала академія наук України», профільних інститутів Національної академії наук України і лабораторних комплексів університетів столиці.

А з 3 по 7 лютого у Міжнародному науково-дослідному комплексі MANLAB.CAMP відбулася Всеукраїнська наукова школа з фізики. Темою цієї школи була зазначена знакова для вітчизняної науки «Ядерна фізика», послухати лекції з якої зібралися 29 учнів з усіх куточків України.

Перший день занять розпочався з лекцій про квантову фізику і Бозе-Ейнштейнівські конденсати, які провели доцент кафедри квантової теорії поля Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат фізико-математичних наук Володимир Горкавенко і аспірант цієї ж кафедри Олесь Мацишин.

У когось неділя, вихідний, а невгамовні юні фізики навчалися на виїзному лекторії і невтомно працювали на кафедрі ядерної фізики фізичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка. Тож другий день стартував лекцією «Неруйнівний контроль обладнання АЕС та застосування програмних засобів» і практичними заняттями, присвяченими застосуванню вихрових струмів для детектування дефектів у провідниках, а також вимірюванню імпедансу і дослідженню явища електричного пробою, які провів доцент кафедри ядерної фізики фізичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, кандидат фізико-математичних наук Руслан Єрмоленко.

За словами науковця, теми лекцій і практичних занять доводилося вибирати за наукововмісткими критеріями, де розуміння роботи атомного реактора дає змогу легше сприймати принципи функціонування медичних апаратів ультразвукового дослідження, а також використовувати знання роботи провідників у побуті при ремонті електроприладів. Шлях до розуміння складних фізичних явищ починається з доступних тем.

Доцільними і змістовними виявилися лекції «Як ядерна фізика рятує життя: планування променевої терапії» і «Як класична механіка пояснює явища ядерної фізики: коливання нуклонів та коливання гармонічного осцилятору», що разом із практикумом з розв’язування задач провела асистент кафедри ядерної фізики фізичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка Катерина Солодовник.

Найбільш насиченим щодо занять і освітянських мандрів був третій день. Спочатку професор, завідувач кафедри ядерної фізики фізичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, доктор фізико-математичних наук Ігор Каденко прочитав лекцію про енергетичні ядерні реактори як джерела нових знань і нової фізики, а аспірант цієї кафедри Маргарита Альохіна ознайомила учасників школи з медичним напрямом розвитку фізики, а саме – з позітрон-емісійною томографією як методом діагностики онкологічних захворювань.

Інший корифей української фізики, професор, завідувач кафедри квантової теорії поля фізичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, доктор фізико-математичних наук Станіслав Вільчинський провів лекцію «Фізика на Великому адронному колайдері та космологія», заохотивши юних науковців до пізнання таємниць Всесвіту на найкращому дослідницькому обладнанні планети.

Ось чому подальше відвідування Всеукраїнського центру радіохірургії Клінічної лікарні «Феофанія» відбувалося з неприхованою цікавістю з боку слухачів школи – школярі на практиці намагалися зрозуміти непрості умови лікування хворих новітніми методами на сучасному медичному обладнанні. А увечері молодь ознайомилася з міжнародними заходами, які проводяться для успішних і старанних учнів МАН.

Четвертий день занять розпочався з лекції «Спеціальна теорія відносності», яку дохідливо для юних науковців прочитав доцент кафедри квантової теорії поля фізичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, кандидат фізико-математичних наук Олег Барабаш. Запам’яталася учасникам наукової школи і лекція «Темна матерія у Всесвіті», яку цікаво прочитав аспірант з тієї самої кафедри Антон Рудаковський.

— Стосовно обох лекцій були доцільні запитання навіть від восьмикласників. Учні справили досить добре враження і потребували більшої кількості лекцій. Згадували старі і нові досягнення вітчизняної фізики з посиланнями на сучасні роботи своїх колег талановитих дослідників астрофізики, саме так оцінив значний доробок і потенціал цієї наукової сфери молодий вчений.

Лекцією доцента кафедри квантової теорії поля фізичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, доктора фізико-математичних наук Олександра Якименка «Чорні діри та горизонти подій: від глибин космосу до лабораторних досліджень» і відвідуванням онкологічної Клініки Спіженка з науковими коментарями аспірантки кафедри ядерної фізики фізичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка Маргарити Альохіної завершився останній день занять.

Урочистостями з врученням свідоцтв учасників Всеукраїнської наукової школи з фізики МАН, які діти отримали особисто з рук завідувачів двох провідних кафедр фізфаку КНУ імені Тараса Шевченка, професорів Ігоря Каденка і Станіслава Вільчинського, завершилися заняття в MANLAB.CAMP. Попереду обдаровану молодь чекає багато цікавих занять, досліджень і проектів, стартовими майданчиками для яких стають профільні наукові школи Малої академії наук.

Сергій Кутняков
09.02.18
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН