СПРАВА ЗА МАЛИМ – ВТІЛЮВАТИ ГАРНІ ПЛАНИ У ЖИТТЯ
У Києві конструктивно пройшов круглий стіл про перспективи молодої науки країни

prev next

10 листопада до Міжнародного дня науки і Всесвітнього дня молоді в Національній агенції «Укрінформ» відбувся круглий стіл на тему «Молода наука України: ризики та перспективи». Зазначимо зразу: хоча тем для обговорень, пропозицій і дискусій було багато, позитивний досвід Малої академії наук у роботі з обдарованою молоддю і щодо реформаторських підходів у науковій сфері учасниками заходу згадувався неодноразово.

У цьому році цей день звучить для нашої країни по-новому, адже війна на Сході України зруйнувала освітній простір регіону, порушивши таким чином науковий та освітній, а головне – людський баланс держави загалом. Родини змушені залишати свої домівки, значна частина учнівської та студентської молоді не отримують повною мірою освітні послуги.

На круглий стіл були запрошені науковці, які представляють Ради молодих учених провідних університетів та науково-дослідних інститутів, юні вчені, переможці олімпіад і конкурсів та їх наставники з провідних ліцеїв України, в тому числі з Донбасу, народні депутати, представники Міністерства науки і освіти, директори профільних шкіл, декани університетів, представники дипломатичних місій, експерти. Відкрила круглий стіл найбільш юна учасниця, переможець олімпіад з природничих наук, учениця Київського природничо-наукового ліцею № 145 Софія ДИМУРА.

Ми потрібні Україні конкурентоспроможними, аби виконати головне завдання сьогодення – увійти в науково-освітянський простір Європи. Саме про це і складові успішної роботи йшлося у виступі голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, одного з авторів Закону «Про вищу освіту» Лілії ГРИНЕВИЧ:

У нас дійсно багато засобів і простору для розвитку молодої науки. Починаючи від тих навчальних закладів, які вже в рамках загальної середньої освіти виховують молодих спеціалістів, готують їх: Мала академія наук, яку ми законодавчо визначаємо в новому законопроекті «Про наукову і науково-технічну діяльність», різноманітні ініціативи, як-от польсько-українська з проведення наукових пікніків у п’яти місцях України. І ціла низка інших ініціатив, до яких треба широко долучатися. Перш за все повинна бути визнана державницька політика з пріоритетності розвитку науки. 

 З доповідями також виступили аташе з університетського та наукового співробітництва Посольства Франції в Україні Жиль МАМЕЦЬ, голова Ради молодих дослідників Інституту молекулярної біології та генетики НАН України Олександр СКОРОХОД, заступник Міністра освіти і науки України Максим СТРІХА, керівник Міжнародної зеленої школи, науковий і педагогічний керівник переможців міжнародних та республіканських олімпіад з хімії Наталія МАХОТКІНА, голова Ради молодих учених відділення фізики та астрономії НАН України, старший викладач кафедри фізико-математичних наук Національного університету «Києво-Могилянська академія» Юлія БЕЗВЕРШЕНКО, голова Наукового товариства студентів та аспірантів історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олег МАГДИЧ та багато інших.

На круглому столі обговорювалися проблеми молодої науки України, налагодження ефективних комунікацій між спеціалізованими науковими ліцеями, університетами, науково-дослідними інститутами, родинами юних науковців, громадськими організаціями. Піднімалися питання щодо зменшення ризиків дезінтеграції і руйнації наукового потенціалу Донбасу, розвитку міжнародного наукового співробітництва для зміцнення науки в Україні та світі. Були представлені найкращі практики популяризації науки, презентовано Міжнародну зелену школу і новий благодійний проект Фонду «Відкрита політика» для юних учених «Допоможемо дітям Донбасу!».

За словами директора соціальних програм Фонду «Відкрита політика», ініціатора круглого столу Ірини ЖДАНОВОЇ, «головна мета – зберегти молодь в Україні, молодь розумну, сильну і красиву. Створення платформи для лобіювання інтересів молодої української науки, платформи, яка б об’єднувала молодих науковців, парламентарів, небайдужих чиновників, учителів та родини, що плекають майбутніх учених – одне із завдань круглого столу. Освіта також є своєрідним фронтом. І якщо його програти, то європейське майбутнє України буде сумнівним».

Надзвичайно важливим завданням на поточному етапі є налагодження зруйнованих комунікацій між навчальними закладами і використання потенціалу української наукової еліти з Києва й Донецька для роботи з дітьми та молоддю Донбасу в напрямі інтеграції у спільний освітній простір, формування національної гідності і спільних європейських цінностей. За словами випускника наукового ліцею Донбасу, переможця республіканських олімпіад, турнірів з історії, аспіранта Ігоря ПОСТОЛЬНИКА, дієва освітня система, що має свої традиції та досягнення, у східних регіонах наразі не функціонує або працює не на повну міру своїх можливостей. Під загрозою не тільки здобуття освіти, а й проведення плідної наукової діяльності, що в подальшому може мати незадовільні наслідки для освіти та науки у країні загалом.

Основний критерій будь-якого заходу – його практична результативність. Учасники круглого столу зібрали багато пропозицій щодо реформування наукової сфери України, які передадуть до Міністерства освіти і науки, з імплементацією через конкретні законопроекти та ініціативи у життя. Тож справа залишилася за малим – реалізовувати власні гарні задуми і плани.

Сергій КУТНЯКОВ
12.11.14
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН