СУЧАСНА  АСТРОНОМІЯ  ДЛЯ  ПЕДАГОГІВ
На базі НЦ «МАНУ» відбувся пілотний семінар-тренінг для вчителів астрономії

prev next

Відкриття невідомих зірок і галактик, дослідження загадкових космічних явищ, поява нових гіпотез про будову і розвиток Всесвіту – нині ці теми виходять на перші шпальти світових ЗМІ. Астрономія стрімко розвивається, з’являються нові напрями й методи досліджень; в українські школи, згідно з новими програмами, вона повертається як окремий предмет. З огляду на це в НЦ «МАНУ» ініціювали пілотний проект із підвищення кваліфікації вчителів у галузі астрономії. Перший такий семінар-тренінг відбувся 11–12 травня у Пущі-Водиці для 12 педагогів Києво-Святошинського району.

Завідувач відділу навчально-тематичних систем знань НЦ «МАНУ» Ігор Чернецький провів дві лекції з основ астрономії та астрографії, під час яких продемонстрував новітнє обладнання для спостережень і зйомки об’єктів як Сонячної системи, так і далекого космосу.

Практична частина розпочалася ввечері, коли на небі з’явився Юпітер. Він перебував досить високо над горизонтом, тож був найкращим об’єктом для спостережень. На астрономічному майданчику біля обсерваторії змонтували два телескопи: один використали для так званої «візуалки», інший обладнали планетною камерою для отримання астрономічних світлин. Вчителі побачили, як функціонує сучасний телескоп, навчилися налаштовувати його систему пошуку і ведення за допомогою ПК і зробили якісну зйомку Юпітера та його супутників.

Наступного дня учасники тренінгу опрацювали отримані відеозаписи під час комп’ютерного практикуму і провели спостереження за Сонцем у хромосферний телескоп Coronado. Окрім того, вони отримали пакет спеціалізованих програм для опрацювання астрономічних зображень та астрономічний практикум для школярів, розроблений у лабораторії «МАНЛаб». До речі, ці лабораторні роботи можна знайти і у відкритому доступі на ресурсі «Всеукраїнський віртуальний STEM-центр Малої академії наук». Для їхнього виконання не потрібно специфічного устаткування, достатньо лише комп’ютера.

Учителі лишилися задоволені семінаром і відзначили необхідність таких занять для всіх, хто викладає астрономію або цікавиться цією наукою.

– Ми дуже вдячні Національному центру «Мала академія наук України» за такий семінар-тренінг. Це велика користь для вчителів – провести спостереження, ознайомитися з новітніми ідеями, які сьогодні є в астрономії… Нам це дуже знадобиться при викладанні у школі. З Малою академією ми співпрацюємо вже років п’ять, сподіваємося, що ця співпраця буде тільки розширюватися. В Україні дуже багато обдарованих дітей, яких ми маємо підтримувати, і семінари на базі Малої академії наук якраз навчають педагогів, як працювати з ними, – відзначив методист РМЦ відділу освіти Києво-Святошинської райдержадміністрації Ігор Незабитовський.

– Семінар проведений на високому науковому рівні і дуже професійно. Для вчителів це, фактично, відкриття світу практичної астрономії, – зауважив учитель фізики й астрономії Шпитьківської ЗОШ І–ІІІ ступенів Київської області Леонід Башинський. – До цього доводилося мати справу тільки зі шкільним телескопом 80-кратного збільшення, в який роздивитися ті самі планети не зовсім реально. А тут була нагода попрацювати із сучасними потужними машинами – враження, звісно, не порівняти. Така астрономічна техніка здатна набагато більше зацікавити дітей і дати їм більше знань про Всесвіт.

Тетяна Чернецька
15.05.18
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН