СВІТ НАУКИ СТАЄ БЛИЖЧИМ ДЛЯ ДІТЕЙ У ПОЛЬЩІ

prev next

З таким позитивним враженням повернулася з Польщі делегація фахівців Національного центру «Мала академія наук України», яка у період з 3 по 12 грудня 2016 року вивчала польський досвід організації дослідницької інфраструктури, висвітлення та популяризації науки.

Відрядження було досить насиченим, але водночас плідним на новий досвід і налагодження контактів. Делегація побувала в різних містах Польщі, де відвідала сучасні центри науки, які своїми назвами та інколи футуристичними будівлями заохочують відвідувачів, передусім дітей та молодь, прийти і самостійно пізнати світ науки. З кожним роком таких центрів науки в Польщі з’являється все більше і створюються вони не тільки у великих містах, а й у містечках, а ініціаторами таких проектів часто є органи місцевого самоврядування. В цьому безпосередньо переконалася делегація, відвідавши Центр науки «Коперник» (м. Варшава), Центр управління інноваціями та трансфером технологій Варшавської політехніки (м. Варшава), Центр науки EXPERYMENT (м. Гдиня), Центр науки Hewelianum (м. Гданськ), Центр сучасності «Млин знань» (м. Торунь), Центр науки Humanitarium (м. Вроцлав), Парк науки і техніки – EXPLORA PARK (м. Валбжих).

Підходи до організації центрів науки в Польщі відображають найкращі західні практики у сфері позашкільної освіти. Експозиційне наповнення виставок у кожному з центрів вражає своєю інтерактивністю, що дає змогу відвідувачам відчути та побачити на реальних прикладах дію фізичних чи хімічних законів, пізнати властивості й закономірності природних сил і явищ або зрозуміти, як працює гіроскоп чи «архімедів гвинт» тощо. Окрім постійних та тимчасових виставок, у центрах проводиться активна освітня і наукова робота, організовуються спеціалізовані курси для вчителів, батьків, а останні долучаються також до різноманітних акцій з популяризації науки серед населення. Власне, на запрошення директора Центру науки Humanitarium Камілії Мирдек-Рак делегація НЦ «МАНУ» побувала на фінальному етапі екологічної акції «Вроцлав збирає картонні коробки», яка була організована міською владою, підприємствами, що виробляють продукти в картонних коробках, і Центром науки Humanitarium як приклад співпраці різних середовищ у рамках реалізації завдань екологічної освіти для дітей та молоді. Центри науки також тісно співпрацюють з бізнесом, спираються на інноваційні рішення, а деякі з них створюються та функціонують на території технологічних парків.

– Кожен із семи відвіданих центрів є унікальним. Переміщуючись з одного в інший, не виникає відчуття дежавю, оскільки експонати різняться між собою за змістом. Наприклад, експозиції, що демонструють сили природи та види енергії Центру науки у Гданську повністю протиставляються людиноорієнтованому Центру науки EXPERYMENT у Гдині, незважаючи на географічну близькість міст. Також не можна залишити поза увагою центр науки у Торуні, який реконструйований з колишнього млину і налічує шість поверхів, що є зручним для зонування експозицій. Це єдиний центр, який присвятив цілий поверх для роботи з дітьми з інвалідністю та розумовими розладами. Загалом, нам вдалося побудувати модель і сформувати етапи розвитку центру науки на базі Малої академії наук від, на перший погляд, простих, технічних питань до стратегії просування та популяризації нового формату освіти, використавши досвід найближчих європейських сусідів, – розповів про свої враження керівник делегації, заступник директора НЦ «МАНУ» з адміністративно-господарської діяльності Костянтин Трушковський.

Делегація Національного центру «Мала академія наук України» висловлює вдячність польським колегам, які запросили відвідати їх центри і поділилися неоціненним досвідом у створенні просторів для інтерактивного пізнання науки.

Василь Дунець
26.12.16
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН