УКРАЇНСЬКИЙ ЛЕГОЛЕНД
У столиці пройшов IX Всеукраїнський фестиваль робототехніки «Robotica 2017»

prev next

6 травня київський Палац спорту був наповнений сотнями дітей і дорослих, тисячами елементів конструктору LEGO, науково-технічними майстер-класами, виставками та змаганнями. «Robotica 2017» на одній території об’єднав відбірний етап на Всесвітню олімпіаду з робототехніки, турніри «First LEGO League», «First LEGO League Junior» і архітектурний конкурс «Столиці cвіту».

Організатор фесту – офіційний дистриб’ютор «LEGO Education» в Україні, компанія «Пролего», яка спеціалізується на адаптації та впровадженні інноваційної міжнародної навчальної програми «LEGO Education». Мала академія наук вже кілька років є партнером заходу.

На Олімпіаді з робототехніки більше ста команд школярів, представлені у трьох вікових лігах (молодшій, середній та старшій), конструюють і програмують власних роботів, що виконують на спеціальному полі складні завдання. Переможці олімпіади представляють Україну на World Robot Olympiad. Цьогоріч вона відбудеться у Коста-Риці. Приміром, роботи учнів середнього віку мали зменшити вуглецевий слід компанії до нуля. Вуглецевий слід – це кількість діоксиду вуглецю, що викидається в атмосферу під час виробничого процесу підприємства. Робот мав установити сонячні панелі та висадити дерева на різних ділянках для врівноваження впливу викидів виробництва. А роботи школярів старшої ліги будували три вітрогенератори всередині трьох із п’яти огороджених стінами будівельних майданчиків. Новинкою цьогорічного національного етапу олімпіади було те, що участь у ній брали і студенти.

Турніри «First LEGO League» та «First LEGO League Junior» – це освітні програми, завдяки яким учні опановують навички STEM-освіти. У «First LEGO League» беруть участь діти 10–16 років, які проектують, конструюють і програмують автономного робота для змагання на спеціальному полі. Також діти досліджують певну тему, обирають у її межах актуальну глобальну проблему і шукають інноваційне рішення, а під час фесту презентують свої напрацювання.

«First LEGO League Junior» призначений для 6–9-річних дітей. Вони, як і старші школярі, вивчають тему і світову проблему в її рамках, а потім презентують її розв’язання. Для цього діти мають побудувати модель з конструктора LEGO, яка продемонструє інноваційне рішення команди, і намалювати постер. Цьогорічна тема турнірів – тварини.

Команда 2 класу спеціалізованої школи № 53 досліджувала диких бджіл і проблему запилення ними оброблених хімічними добривами соняшників. Якщо комаха запилює таку квітку, то вона гине.

– Ми розробили проект, де поставили на полі із соняшниками вітрячки-генератори струму, які утворюють низькочастотний струм. Бо дізналися, що бджоли чутливі до такого струму і вони не летять на такі поля, не запиляють квіти, і таким чином ми бережемо диких бджілок, – розповіла тренер команди, вчителька початкових класів Ольга Сологуб.

Побувати у столицях світу можна було на локації архітектурного конкурсу з однойменною назвою. Він проводився серед вихованців дитсадків і школярів. Завдання команд – візуалізувати відомі визначні місця, вулиці, природні об’єкти, площі столиць світу з конструктора LEGO, дотримуючись усіх архітектурних норм і вимог – масштабу, пропорцій тощо. Як додатковий матеріал можна використовувати картон, мішковину, дерево, підсвітку, механізовані прибори. Приміром, на створення Парижа у Києві команда столичної гімназії № 153 імені О. С. Пушкіна використала близько 5000 деталей. Учні сконструювали Собор Паризької Богоматері, Тріумфальну арку, Лувр і, звичайно, символ Франції – Ейфелеву вежу. Організатори стверджують: цьогоріч було представлено 42 столиці.

Також на фестивалі відбувалися змагання роботів у категорії «Сумо» і «Слалом». Завдання робота-сумоїста – виштовхнути супротивника з кола. Роботи другої категорії переганяли один одного на трасі з воротами. Крім того, були доступні майстер-класи від технічної студії «Винахідник», де діти навчаються за допомогою навчальних конструкторів LEGO Education; виставка-конкурс LEGO-творчості, на якій усі охочі демонструють свої моделі, побудовані не за інструкцією, а за власною фантазією; експозиція міста від української спільноти прихильників LEGO «UkrBricks».

– Дуже важливо на цьому фестивалі зрозуміти, яким чином ефективно можна збільшувати пізнавальний інтерес дітей до техніки, технологій і природничих наук. На превеликий жаль, зараз ми спостерігаємо великий спад інтересу дітей власне до природничо-математичних наук. Наприклад, у старшій профільній школі лише 7% дітей обирають як свій профіль фізику, хімію, біологію. А ми розуміємо, що це ті люди, які будуть розбудовувати державну економіку. І для нас важливо, як у цілому в школі можна запроваджувати методики, які допомагатимуть розвивати цікавість, знання і заохочувати дітей до вивчення таких дисциплін, – зазначила міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, яка завітала на фест.

Пані Лілія стверджує: такими методиками користується вже багато українських шкіл, що фестиваль і продемонстрував. Також цінним для МОН є досвід Малої академії наук з розвитку технічного мислення учнів і навичок дослідництва. Тож завданням шкільної освіти є узагальнити напрацювання у цій сфері і зробити їх доступними для всіх навчальних закладів.

Олена Сидорик
09.05.17
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН