ВОЛИНСЬКЕ  ДИВО
Учасники експедиції Малої академії наук досліджували знамениті Оконські джерела

prev next

«Волинське диво» – так називають невелике озеро з прозорою блакитною водою, розташоване поблизу села Оконськ Маневицького району Волинської області. Цю унікальну гідрологічну пам’ятку обрали для дослідження учасники Всеукраїнської навчально-дослідницької експедиції МАН «Моя аксіома нескінченності», що відбулася на Волині з 27 по 29 серпня.

Озеро зачаровує з першого погляду: на його поверхні весь час вирують два куполоподібних фонтани, утворені потужними джерелами карстових вод. На початку XIX століття джерело витікало на поверхню в іншому місці, за 2 кілометри на захід від сучасного. Пізніше утворилося нове джерело, яке 1899 року описав відомий геолог і географ Павло Тутковський. У 30-ті роки XX століття воно зникло, а на території села Оконська виникло кілька малих джерел. Щоб знайти з-поміж них основне, інженери пробурили кілька свердловин. З часом джерела утворили озеро Окнище завглибшки 3 метри і площею 0,5 га.

Оконська вода має постійну температуру і не замерзає навіть у суворі зими, а місцеві мешканці та численні відвідувачі залюбки використовують її для пиття. Тож експерти НЦ «МАНУ» разом з учнями Волинської обласної Малої академії наук і місцевими науковцями вирішили вивчити її хімічний склад, а також дослідити біологічні, гідрологічні та геологічні властивості озера.

Під час хімічного практикуму, який провів науковий співробітник НЦ «МАНУ» Євген Шаповалов, МАНівці ознайомилися з типами води залежно від призначення і навчилися власноруч визначати pH, електропровідність, вміст солей, твердість, показники безпеки та якості води. Аналіз засвідчив, що вода з Оконських джерел цілком придатна для споживання. Також дослідники виявили цікавий факт: попри те, що вода проходить велику товщу осадкових порід, вона має дуже незначний вміст солей, що є нехарактерним для карстових вод.

Вимірювання розподілу температур принесло ще одну несподіванку: виявилося, що озеро має стабільну температуру 9 градусів за Цельсієм, у той час як температура води у джерелах – на градус вище. На думку фахівців, це може бути пов’язано зі зменшенням дебіту води, яке фіксується останнім часом. Якщо тиск води зменшився, в озеро може потрапляти вода не тільки карстова, а й з поверхневих шарів. На користь цієї гіпотези свідчить і поява ряски, якої в озері раніше не було. Ця рослина має здатність рости, якщо у водоймі є багато органічних включень – саме їх могла принести з собою «підшкірна» вода.

З видовим біорозмаїттям флори в околицях озера учнів ознайомила науковий співробітник НЦ «МАНУ», кандидат біологічних наук Жанна Білик. Окрім того, школярі навчилися виділяти хлорофіл з рослинної сировини і побачили, як змінюється пігментна система рослин залежно від умов освітленості. А науковий співробітник НЦ «МАНУ», експерт з мінералогії Євген Пащенко допоміг МАНівцям ідентифікувати мінерали, які трапляються на цій території. Підлітки знайшли приклади різноманітних гірських порід і дізналися про їхню будову та властивості.

Результати виїзду учасники обговорили під час підсумкової конференції, що відбулася на базі географічного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.

– Експедиція на Оконські джерела – цінний досвід та цікаво проведений час. Я познайомився з новими людьми, мав за честь працювати з професіоналами і слухати їхні поради. Дуже вдячний МАН за організацію та можливість брати у цьому участь, – поділився враженнями слухач секції ботаніки Волинської МАН, учень 10 класу Луцького НВК № 26 Богдан Свереда.

– Для мене це абсолютно новий досвід, раніше я ніколи не брала участі у схожих експедиціях чи виїздах, – розповіла 9-класниця Луцької гімназії № 21 Соломія Сабін. – Я захоплююся біологією, тому найбільше мені сподобалася біологічна складова. А ще, звичайно, було цікаво дізнатися про мінерали. Хто б міг подумати, що звичайне каміння, яке лежить у нас під ногами, приховує стільки таємниць!

Підлітки впевнені: знання і навички, отримані протягом експедиції, стануть їм у пригоді не тільки під час шкільного навчання, а й у подальшому житті, адже допоможуть краще пізнати свій рідний край і зберегти його природні дива.

Тетяна Чернецька
04.09.18
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН