ЯК ПЕРЕТВОРЮЄТЬСЯ ЕНЕРГІЯ?
МАН провела першу літню школу за напрямом «Термодинаміка»

prev next

З 31 травня по 4 червня в Міжнародному науково-дослідному комплексі MANLAB.CAMP у Пущі-Водиці проходила літня фізична школа Малої академії наук для учнів 8-го класу Харківської обласної спеціалізованої школи-інтернату «Обдарованість». Цьогоріч організатори підготували цікаві лекції, практикуми, проблемні задачі і творчі проекти, об’єднані загальною темою «Термодинаміка».

Оскільки восьмикласники тільки розпочали вивчати цей розділ фізики, завданням школи було розширити їхні знання про форми енергії та процеси її взаємоперетворення. Цикл лекцій з основ термодинаміки прочитав учням доцент кафедри експериментальної фізики фізичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, кандидат фізико-математичних наук Владислав Кравченко. Окрім теорії, викладач приділив велику увагу розв’язуванню задач.

Під час лабораторних робіт школярі вивчали теплові властивості металів, визначали теплоту плавлення льоду та коефіцієнт теплопровідності хімічного скла, досліджували такі явища, як випаровування води, охолодження суміші й термічне розширення повітря.

«Родзинкою» школи стали проекти, які учні виконували в командах. Їх розділили на два блоки: інженерні, що передбачали виготовлення «сонячної кухні» з підручних матеріалів, та наукові з англомовного ресурсу Sciencebuddies, у яких треба було дослідити певний ефект у галузі термодинаміки.

Наприклад, одна з груп досліджувала поглинання сонячного світла папером різних кольорів.

– У нашій команді двоє людей займалися вимірами, інші двоє – візуалізацією даних. Досліди проводили два дні. Багато інформації шукали в інтернеті, розбиралися з теорією, готували презентацію… Але все вийшло добре, – розповіли Олексій Шупро та Кирило Нечитайло.

– Ця школа відкрила для мене новий світ наукових таборів. Думаю, це хороший старт. Я дізнався багато нового про фізику і взагалі чудово провів час – за лабораторними, практичними роботами і просто за відпочинком у такій приємній обстановці, – посміхається Кирило.

Після захисту наукових проектів надійшла черга випробувати «сонячні кухні». Ці конструкції незамінні в польових умовах, адже в них можна готувати їжу без палива чи електрики. Для їх виготовлення підлітки використали картонні коробки, фольгу та акварельні фарби. Дію перевіряли на практиці: всередину поставили стаканчики з водою та визначали зміну її температури за 15 хвилин. Спекотний день якнайкраще підходив як для апробації розробок, так і для запуску сонячного аеростату. Цим видовищним дійством і завершилася школа.

Багато практики, взаємодія в команді, можливість планувати власний час для роботи і відпочинку – такі «плюси» наукового табору відзначили як учні, так і педагоги «Обдарованості».

– У літній школі Малої академії наук наші діти беруть участь уже четвертий раз, – говорять вчителька фізики Тетяна Суходольська та старша вихователька Людмила Єфремова. – Це унікальний захід, який розвиває креативність, вчить самостійно думати і працювати, жити в колективі, вміти підпорядковуватися і вміти керувати – це дуже важливо в житті. Тим більше зараз, коли ми говоримо, що дитина має бути конкурентоздатною.

До речі, набір в усі літні школи МАН, окрім фізико-математичної, ще продовжується. До участі запрошуємо учнів 9–11 класів. Учасникам потрібно заповнити заявку та надіслати її на електронну адресу nvv@man.gov.ua з темою листа «Літня школа» не пізніше ніж за 10 днів до початку школи. З термінами і програмами літніх шкіл можна ознайомитися за цим посиланням. Приєднуйтесь!

Тетяна Чернецька
06.06.18
Повернутись до розділу
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН