Шуліка Борис Олександрович

Моє кредо: думати, планувати
та працювати над самовдосконаленням
 і з творчою наснагою ділитися своїми
надбаннями з людьми.

Борис Шуліка

Питання, яку професію обрати у своєму житті, ставить перед собою кожна допитлива дитина. Для Шуліки Бориса відповідь на нього була знайдена ще в сьомому класі, коли виникла особлива цікавість до географії та історії. Участь в олімпіадах і конкурсах різних рівнів та гідні результати ще раз стали для Бориса підтвердженням того, що цей напрямок дослідження йому подобається і що його майбутня професія буде обов’язково пов’язана з природою та історією рідного краю...

Шуліка Борис Олександрович – випускник Зеленогайської школи Харківського району. Народився 6 серпня 1991 року.

Вперше Борис потрапив на засідання шкільної секції МАН у 8 класі. Тоді, як згадує хлопець, старші учні розповідали про свої наукові проекти, захищали пошукові роботи та спілкувалися між собою. Це його дуже захопило – і то був старт для подальшої власної діяльності.

Для початку Борис вирішив розглянути з наукової точки зору господарство своєї родини. Першим помічником для нього став батько – Олександр Борисович, який із 1971 року веде спостереження за явищами природи. Паралельно в шкільній секції МАН Борису у цей час допомагали вчитель географії Є. Г. Ящук та вчитель історії О. А. Нікітін. Робота рухалася методично правильно, з’явилися результати.

Згодом Борис узявся за більш серйозний науковий проект, який мав назву «Моніторинг метеорологічних явищ в селищі Високий за даними спостережень 1971–2004 рр.». Дослідницька робота була вдало захищена на районному засіданні секції географічного краєзнавства (І місце) і на обласному (ІІІ місце).

Наукова діяльність для Бориса виявилася настільки захоплюючою, що з часом юнак разом із батьком збудували метеорологічний майданчик. Методичну підтримку в розробці проекту їм надали наукові працівники Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна та Аграрного університету ім. В. В. Докучаєва.

Далі зі своїми унікальними експонатами (гарбуз 77 кг, персики, виноград та інше) Бориса запрошують на виставки районного та обласного рівнів «Щедрість рідної землі», «Харківщина – моя Батьківщина» до Національного педагогічного університету ім. Г. Сковороди. В цьому закладі Борис знайомиться з доктором сільськогосподарських наук, професором Л. М. Шульгіною, яка надалі стає науковим керівником талановитого учня.

Весною 2007 року Шуліка Борис виступає на об’єднаній спеціалізованій виставці у Харкові «Фермерське господарство» та «Сад – огород». Його доповідь «Перша квітка абрикоса – найточніший метеоролог» викликала неабияку зацікавленість у слухачів, а однойменна наукова стаття друкувалась в газеті «Фермерське господарство» (№ 12, березень 2007 року).

Наступного року тема дослідження була ще складнішою. І як підсумок – розробка «Агрокліматичні та агрометеорологічні умови вирощування теплолюбних культур в Харківському регіоні» талановитого учня була відзначена першим місцем на районному та другим на обласному етапах Всеукраїнського конкурсу МАН.

Вирішальним в житті юнака став 2006–2007 навчальний рік. Борис бере участь у районних предметних олімпіадах з географії та історії, в обласній геологічній олімпіаді, плідно працює над науковою пошуковою роботою. Цього року він стає учнем обласної очно-заочної географічної школи Харківської обласної станції юних туристів. Директор закладу – доцент, кандидат педагогічних наук В. А. Редіна, викладачі Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна геолого-географічного факультету – професор, кандидат географічних наук О. О. Жемеров та доцент, кандидат географічних наук Ю. Ф. Кобченко надають Борису наукову консультацію, допомагають у підготовці наукової роботи «Mікрокліматичні та фенологічні спостереження з метою прогнозування урожайності плодово-ягідних культур Харківського регіону (за даними 1971–2006 рр.)» і готують обдарованого учня до захисту на всеукраїнському рівні. Результатом спільної роботи стала перемога Бориса на обласному етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту МАН і призове третє місце у фіналі, що відбувся в м. Києві у квітні 2007 року.

Не менш плідним для обдарованого учня став 2007-2008 навчальний рік. У цьому році він узяв участь і став лауреатом Всеукраїнського конкурсу «Еко-світ 2007» (номінація «Кращий слайд-фільм») і переможцем Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста», посівши ІІ місце.

У травні 2007 року голова Харківської обласної державної адміністрації Арсен Аваков з нагоди Дня науки відзначав успіхи харківських учених. Кращі представники науки Харківщини отримали нагороди. Серед запрошених було двоє учнів. Один із них – Шуліка Борис. Юний науковець одержав подяку та цінний подарунок. Борис втретє став стипендіатом Голови Харківської державної адміністрації, а в грудні 2007 – стипендіатом Харківського Фонду підтримки молодих обдарувань. У січні 2008 року йому присвоєне звання «Розумник року – 2007».

Незважаючи на складний 11 клас, активність Бориса щодо участі у всіляких заходах аж ніяк не зменшилась. А там, де прагнення, відповідальність і наполегливість, там і результати. Так новими перемогами стали: І місце – на районній та обласній олімпіадах із географії; ІІ місце – на районній олімпіаді з історії; І місце – на ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів МАН України (тема роботи: «Комплексні мікрокліматичні та фенологічні спостереження з метою прогнозування продуктивності бджільництва та урожайності плодово-ягідних культур Харківського регіону (за даними 1971-2007 років))»; виступ на VI обласній науково-технічній конференції з доповіддю «Хімія і фізика в сучасних технологіях» в екологічному розрізі.

Якось, під час вручення стипендії у 2006 році, голова ХРДА Бакуменко В. Б. запитав у юнака: «Що таке для тебе дитинство?». Борис відповів: «Дитинство – це підготовка до дорослого життя».

Здобутки юного талановитого дослідника стали його візитною карткою. Зараз Борис Шуліка навчається на 1 курсі геолого-географічного факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна. Йому цікаво вчитися, цікаво працювати, адже з’явилися нові ідеї і перспективи.

Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН