Аукціон ідей

 • thumb_16boxqd7uk5.jpg

  ДІЮЧА МОДЕЛЬ ОРБІТАЛЬНОЇ СТАНЦІЇ ДЛЯ ДОСЛІДЖЕННЯ ВЕНЕРИ

  Рік: 2010
  Наукове відділення: Технічна творчість та винахідництво

  Москаленко Олександр Юрійович,
  учень 8-М класу Полтавської гімназії № 6, вихованець наукового астрономо-космічного товариства «Персей» Полтавського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді

  Науковий керівник: Анатолій Гаврилович Драчинський, керівник наукового астрономо-космічного товариства «Персей» Полтавського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді.

  Венера – друга від Сонця планета, наша сусідка за Сонячною системою – тривалий час вважалася «сестрою» Землі. Автор роботи подає докладний опис цієї планети.

  Як зауважує школяр, на поверхні Венери панує температура 460 °С і тиск 90 атмосфер. Поверхня прихована від спостерігача 20-кілометровою товщею сірчанокислотних хмар, невідомі домішки в яких надають планеті жовтуватого відтінку.

   Атмосфера Венери від поверхні до верхньої межі хмар обертається навколо планети зі швидкістю, що сягає 150 м/с, здійснюючи повний оберт усього за чотири доби. Двоокис вуглецю, азот, інші гази, з яких складається атмосфера Венери, утворюють складну хімічну систему, до розуміння якої учені зараз тільки наближаються.

  Біля верхньої межі хмар на висоті близько 70 км у результаті фотохімічних реакцій під впливом ультрафіолетового випромінювання Сонця утворюються дрібні частинки сірчаної кислоти. Поступово осідаючи, вони формують хмарний шар, один із наймогутніших у Сонячній системі.

  Венера – «королева» парникового ефекту (підвищення температури поверхні планети відбувається внаслідок того, що атмосфера перешкоджає випромінюванню теплової енергії в космос). Атмосферні гази (CO2 та інші), водяна пара, що мають певні оптичні властивості, «замикають» у нижній атмосфері одержану від Сонця енергію, що зумовлює розігрівання поверхні планети до високих температур.

  Планета, на відміну від Землі, не має магнітного поля, тому не захищена від дії сонячного вітру «магнітним щитом». Енергетичні частинки сонячної плазми вторгаються у верхні шари венеріанської атмосфери і руйнують її, відносячи в космос гази. Так відбувається інтенсивна втрата речовини планети.

  На основі опрацьованої інформації дослідник виготовив модель орбітальної станції для дослідження атмосфери та поверхні Венери. У моделі передбачені сканувальні пристрої інфрачервоного й ультрафіолетового спектрів для вивчення атмосфери, геологічних процесів і морфології поверхні планети. Також юнак виготовив сканер для електромагнітного дослідження атмосферних процесів і рельєфу. Сканер складається з приводного електродвигуна, на осі якого закріплений пошуковий і пеленговий випромінювачі. Усі складові розташовані у параболічній тарілці.

  Для моделі найбільш актуальним, з точки зору учня, є лазер червоного спектру. Такі лазери продукують краще освітлення, що дає змогу променям долати щільну атмосферу Венери. Лазер установлено на поворотному пристрої, у цьому конкретному випадку – на шарнірові. Рухомість лазера забезпечує більше коло огляду, внаслідок чого апарат не повертається повністю, що, у свою чергу, дає змогу заощаджувати паливо.

  Для виготовлення моделі були використані різноманітні пластикові і металеві деталі, які кожен може знайти у себе вдома. Спершу Олександр виготовив корпус моделі, в передній частині змонтував поворотну кулісу, в яку вставив «лазер» (лазерну указку). Сигнальні вогні корабля він виготовив за схемою «блимавка», побудованою на простих, недефіцитних і недорогих деталях.

  Пропонована учнем модель може бути виготовлена із поширених матеріалів і радіодеталей. Пристрій можна використовувати для наочної демонстрації дії космічної техніки на поверхні планети на факультативних заняттях з астрономії у школі чи 

Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН