Аукціон ідей

 • thumb_icfm8dve207.jpg

  Термоелемент для панелі RymSol

  Рік: 2010
  Наукове відділення: Технічна творчість та винахідництво

  Романов Владислав Валерійович,
  учень 11-Б класу Красилівської ЗОШ І–ІІІ ст. № 1, Красилівська районна філія Хмельницького територіального відділення Малої академії наук України, Хмельницький обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді

  Науковий керівник: Юрій Парфенович Гуменюк, учитель фізики вищої категорії.

  Проблема збереження тепла на сьогодні, як і раніше, залишається гострою, їй приділяється увага як на державному, так і на міжнародному рівнях. Тривалі наукові та практичні експерименти довели: більша частина використовуваної енергії може бути одержана безпосередньо у себе вдома. Нині близько 50% виробленої енергії витрачається на теплові процеси: опалення, охолодження тощо.

  Людина вже зараз може одержувати більшу частину потрібної їй енергії самостійно. Для цього достатньо краще і ретельніше ізолювати (утеплити) житло, навчитися повертати тепло від використаних повітря і гарячої води та пристосувати сонячну енергію вдень для обігріву, а вночі – для охолодження й освітлення.

  Утеплення, слушно зауважує автор дослідження, – завдання не таке просте, яким здається на перший погляд. У справі збереження тепла помилка коштує дорого як у переносному, так і в прямому розумінні слова.

  Панелі автора книги «Енергія для людини» Євгена Рилєвського RymSol – різновид теплової ізоляції, здатної поглинати сонячне випромінювання і перетворювати його на теплоту зовнішніх стін. Принцип дії панелей ґрунтується на природній конвекції: повітря, нагріте сонячною енергією в зоні поглинача, піднімається каналами і передає теплоту холодній зоні стіни. Після передавання теплоти охолоджене повітря знову спускається в зону поглинача.

  Уночі, коли сонячної енергії немає, циркуляція у каналах припиняється: холодне повітря осідає у нижній частині каналів, тепле залишається у верхній частині. Розшарування повітря створює додаткову ізолюючу зону.

  Згідно з міркуваннями юнака, розроблення термоелемента на основі парафіну й облаштування ним RymSol дасть змогу монтувати панелі не лише на східній, південній і західній стінах будинку, а й на північній. Тож він здійснив спробу раціоналізувати винахід Євгена Рилєвського і повністю усунути потребу додаткового опалення в будинках, обладнаних системою RymSol.

  Складові діючої моделі розробленого Владиславом термоелемента: випрямляч, вольтметр, дріт з великим питомим опором, аморфне тіло, скляний корпус.

  Спірально закручений ніхромовий дріт він помістив у склянку, наповнену парафіном, і підключив його до випрямляча. Під час проведення дослідів з термоелементом було визначено, що внаслідок проходження струму по ніхромовому дроту парафін досягає робочого стану приблизно за 10 хвилин. На початку вимикання випрямляча температура становить 110 ºС, годину потому – 35 ºС. Середня температура термоелемента – 72,5 ºС.

  Для плавлення парафіну, говорить учень, потрібно застосувати силу струму 8 A і напругу 14 В. Після чого парафін охолоджуватиметься впродовж півгодини до температури 50 ºС, віддаючи тепло стіні, а за годину температура термоелемента становитиме 35 оС. Після вмикання цього пристрою в повітряній подушці утримуватиметься температура, яка грітиме будівлю, а завдяки пінопласту тепло не втрачатиметься назовні. Розробник відзначає екологічну чистоту, безпечність, а також незначні витрати на виробництво й експлуатацію приладу.

  Запропонований Владиславом термоелемент можна використовувати для утеплення будинку з північного боку. Для цього в пінопласті потрібно зробити вирізи під розміри термоелемента, після чого прикріпити термоелемент до стіни та ізолювати підготовленим пінопластом.

Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН