Аукціон ідей

 • thumb_l47043st6cs.jpg

  Обґрунтування створення власного космодрому суверенної України на острові Зміїний

  Рік: 2010
  Наукове відділення: Технічна творчість та винахідництво

  Шуміліна Уляна Олександрівна,
  учениця 11 класу Миколаївського муніципального колегіуму

  Науковий керівник: Олександр Петрович Пригода, завідувач лабораторії кафедри механіки і математики Миколаївського державного університету ім. В. О. Сухомлинського.

  Швидкими темпами розвивається космічна галузь. На сьогодні до різних її сфер залучені сотні мільйонів людей. Світовий ринок космічних товарів і послуг оцінюється у мільярди доларів США, і щорічно витрати зростають на 5%.

  Українські конструктори М. І. Кибальчич, Ю. В. Кондратюк (О. І. Шаргей), С. П. Корольов, Г. І. Лозино-Лозинський, Г. Е. Лангемак, В. М. Челомей – славні імена в історії космонавтики й освоєння позаземного простору. Та й нині наша країна має достатні інтелектуальні та виробничі потужності для розвитку космічної діяльності. Згадати хоча б КБ «Южное» (КБЮ) ім. М. К. Янгеля, відоме на весь світ найекологічнішою ракетою класу «Зеніт», – знаменитий «Південмаш».

  Дівчина ставить закономірне запитання: чому в Україні досі немає власного космодрому? Країни, що його не мають, запускають супутники з іноземних космодромів. Проте наша країна, на її глибоке переконання, може і мусить мати власний космодром. Юна дослідниця зробила спробу обґрунтувати необхідність створення такого вітчизняного об’єкта, представити варіант його розташування, проект і розробити екологічно безпечний план ліквідації залишків від запуску ракет.

  Уляна запропонувала схему космодрому: він має складатися з двох комплексів. Перший комплекс – «земний старт», розташований на острові Зміїний. Враховуючи брак території на острові, планується розробити пускові установки типу шахтних, але під водою. Основними ракетоносіями космодрому є «Дніпро», «Зеніт-2», «Зеніт-3SL», «Маяк», «Циклон», «Циклон-2», «Циклон-32». Усі ракети, крім «Зеніту», є прототипами МБР, тому їх можна запускати із шахтних установок. Запуск «Зеніту» можливий з морської платформи.

  Унаслідок популярності повітряного старту, другий комплекс у проекті дівчини – це кілька аеродромів України. Саме в нашій країні виготовляють літаки АН-144 та АН-225, які є чудовими літаками-розгоничами. В арсеналі КБЮ також є ракета для повітряного старту.

  Територіальне розташування космодрому обґрунтовано тим, що острів Зміїний віддалений від суходолу. Важливим також є те, що перші ступені ракетоносіїв падатимуть у воду. Авторка роботи відзначає кілька переваг такого варіанту. По-перше, буде легше знайти і ліквідувати частину ракетоносія. По-друге, здатність моря асимілювати більшість шкідливих забруднень вища, ніж аналогічні можливості суші. По-третє, виключається ризик падіння відпрацьованої частини на населені пункти.

  Попри те, що космічна діяльність негативно впливає на довкілля, людство все одно користуватиметься перевагами супутникового зв’язку. На думку школярки, ми не зможемо відмовитися від мобільних телефонів, мережі Інтернет, телебачення тощо. Отже, запуски ракетоносіїв триватимуть. У зв’язку із залежністю людини від космічної діяльності, розвиваючи космічну техніку, необхідно шукати нові рішення щодо складу ракетного палива, розв’язання екологічних проблем.

  Україна, маючи космічний порт, могла б виводити на орбіти не тільки власні, а й супутники інших країн, тим самим сприяючи розвитку економіки держави. Тому модель запропонованого космодрому на острові Зміїний Уляна вважає реальною, доцільною та необхідною.

Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН