Аукціон ідей

 • thumb_ly87194mb8i.jpg

  Електронний прослуховувач звуків бджолосімей

  Рік: 2010
  Наукове відділення: Технічна творчість та винахідництво

  Щірова Євгенія Сергіївна,
  учениця 11 класу Сєвєродонецької СЗШ І–ІІІ ступенів № , Сєвєродонецька міська філія комунального закладу «Луганська обласна Мала академія наук учнівської молоді»

  Науковий керівник: Віктор Іванович Дробицький, директор Сєвєродонецької СЮТ.

  Бджільництво – давній улюблений вид дозвілля українців. На території Київської Русі бджільництво як промисел відстежується приблизно з Х ст. Його розвиток зумовили сприятливі природно-кліматичні умови, багатство медоносів у лісових масивах, лугах і степах. До появи цукру мед був єдиним солодким продуктом для людини. Віск широко застосовувався в домашньому господарстві для освітлення і здійснення релігійних обрядів (особливо після прийняття християнства). Розводили бджіл тривалий час майже всі селяни.

  Найсуттєвішою віхою в історії світового бджільництва був винахід нашого земляка – українського вченого Петра Прокоповича. У 1814 р. він запропонував вулик нової конструкції – рамковий (втулковий). Унікальність винаходу полягала в тому, що під час медозбору вощина не руйнувалася, догляд за комахами-трудівницями спростився і став зручнішим. З іменем Прокоповича пов’язане також заснування першої у світі школи бджільництва (1828).

  Маючи такі давні традиції та школу, бджільництво в Україні не занепало, однак і досі бджолярі використовують пристрої, які винайдені багато років тому. Тому молода винахідниця замислилися, як полегшити працю пасічників, і запропонувала прилад  контролю стану бджолосімей.

  У літературі з бджільництва опубліковані результати досліджень, проведених для дешифрування звуків спілкування бджіл між собою. Виокремлено 21 звук, з яких п’ять належать до найважчого періоду бджолиної сім’ї – зимового. Дівчина поставила за мету зробити такий прилад, який допоміг би кожному бджоляреві розрізняти саме ці п’ять звуків. Ідеться про звук благополуччя, звук бджолосім’ї, ураженої нозематозом, звук постійного лементу, звук постійної сили недружнього характеру та підвищений звук, який під час простукування дуже повільно згасає.

  Прилад був розроблений Євгенією, а виготовлений вихованцями гуртка «Радіоелектронне конструювання» Сєвєродонецької СЮТ.

  Усі вузли прослуховувача електронні. Він змонтований із деталей, які були в гуртку: практично використана матеріальна база недефіцитних електронних компонентів, зокрема китайський мікрофон із мінімальними габаритами. Перевага приладу полягає в тому, що його можна носити в руках. Однією рукою бджоляр тримає коробку з електричною схемою та динаміком, другою – вставляє в нижній лоток вулика мікрофон. Звук, який дають бджоли, сприймається мікрофоном, підсилюється запропонованим приладом і відтворюється динаміком. Його можуть почути і колеги бджоляра, які перебувають поруч із ним. Крім того, для візуального спостереження за частотою звуку встановлено індикатор. Гучність «бджолиного звуку», відтворена динаміком, регулюється рукояткою потенціометра, розміщеного на коробці підсилювача. Залежно від почутого звуку бджоляр може вжити у відповідному вулику певних заходів. В іншому разі існує ризик загибелі бджіл, а також можливість зараження інших бджолосімей хворобами. Найкращий варіант – коли бджоляр чує тільки перший із зазначених вище п’яти звуків, тобто т. зв. «звук благополуччя».

  Перевагами винайденого ученицею приладу є невелика маса, мобільність, можливість живлення від батарейки та від мережі, можливість розширення функцій та низька собівартість. На думку фахівців, прилад буде актуальним і користуватиметься попитом. Він також може бути запропонований користувачам у приватному бджолярстві.

Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН