Аукціон ідей

 • thumb_op5gw019470.jpg

  Астрономічна лабораторія на Місяці

  Рік: 2010
  Наукове відділення: Технічна творчість та винахідництво

  Яцура Анастасія Олександрівна,
  учениця 11 класу Первомайської ЗОШ № 5 Миколаївської області

  Науковий керівник: Олександр Степанович Яцура, учитель фізики й астрономії Первомайської ЗОШ № 16 Миколаївської області.

  Сувора и пустельна поверхня Місяця: сейсмічна стабільність, мінімальні перешкоди від світлових і радіохвиль, наявність багатющих сировинних покладів та майже відсутня атмосфера створюють ідеальні умови для спорудження на супутнику Землі технічно досконалих астрономічних обсерваторій. Телескопи цих обсерваторій матимуть роздільну властивість у багато разів більшу, ніж у сучасних наземних оптичних приладів. Деякі вчені висловлюють припущення, що цей показник може бути доведений до збільшення у 100 тис. разів. Такі обсерваторії дадуть змогу виловлювати із Всесвіту радіосигнали дуже низьких частот і, можливо, заснувати нові напрями в астрономії, що ґрунтуються на вивченні гравітаційних хвиль і нейтральних часточок, зокрема нейтрино.

  Досліджуючи обрану тему, старшокласниця ставила за мету оцінити доцільність і пріоритетність зведення на Місяці астрономічних обсерваторій, оскільки в астрономічному науковому середовищі є чимало скептиків і противників будівництва таких дослідних об’єктів.

  На думку розробниці, місячні обсерваторії значно розширять можливості існуючого астрономічного обладнання. Оптичні телескопи, які працюють в умовах відсутності атмосфери, об’єднані у загальну мережу, приєднуватимуться до центральної станції. Отже, значно поліпшиться їх роздільна здатність. Величезні параболічні антени, вбудовані у місячні кратери, зможуть уловлювати навіть слабенькі сигнали від віддалених об’єктів Всесвіту.

  Конструкція таких телескопів буде пристосована до експлуатації у місячних умовах. Спеціальні куполи захищатимуть вразливі поверхні наукової апаратури, наприклад дзеркала телескопів міліметрового діапазону від потоку метеорів.

  Розміщений на супутнику радіотелескоп у комплексі з таким самим земним матиме базу розміром, співвідносним відстані від Землі до Місяця, і в такий спосіб утвориться 384 000-кілометровий радіотелескоп. Цей прилад матиме роздільну здатність, яка дорівнюватиме 1/100 000 секунди дуги на частоті 10 ГГц.

  На Місяці можна збудувати систему, яка об’єднує 42 оптичні телескопи і має базу 10 км. Сигнали, що прийматимуться телескопами, можна передавати на центральний процесор і опрацьовувати одержані дані.

  Запропонований Анастасією 16-метровий телескоп складається із дзеркала, змонтованого з окремих сегментів, і простої за конструкцією основи. Це значно спростить монтаж приладу безпосередньо на супутнику. Пересувне накриття надійно захистить оптичні поверхні телескопа.

  Місячні обсерваторії значно розширюють межі астрономічних спостережень. Учені дійшли висновку, що гравітаційні хвилі існують, однак зафіксувати їх поки що не вдалося. За допомогою лазерної установки для виміру відстаней, розміщеної на супутнику, завдяки її високій сейсмічній стабільності можна буде виявити найменші коливання, спричинені саме гравітаційними хвилями.

  Гамма-телескопи з великою фокусною відстанню вестимуть спостереження з більш високою чутливістю до процесів у наднових зірках і віддалених галактиках, які, у свою чергу, супроводжуються виділенням потужної енергії.

  І, нарешті, стверджує юна дослідниця космосу, розміщення на Місяці астрономічного обладнання допомогло б розробленню чітко скоординованого, довготривалого плану науково-технічного розвитку та прикладних розробок і посприяло розширенню міжнародного співробітництва.

Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН