Аукціон ідей

 • thumb_n2f6nz1470z.jpg

  Радіометричний дозиметр «ГАММА 3»

  Рік: 2012
  Наукове відділення: Електроніка та приладобудування

  Андрієнко Віталій Іванович,
  учень 10 класу Борзнянської загальноосвітньої школи І–ІІІ ст. імені Христини Алчевської Борзнянської районної ради Чернігівської області

  Основною метою проекту є радіологічний моніторинг стану навколишнього середовища. Радіологічний контроль став актуальним після Чорнобильської трагедії 1986 року, особливо для продуктів харчування (гриби, лісові ягоди, усі овочі та фрукти). Для визначення дози радіації повторено конструкцію радіометричного дозиметра «ГАММА 3».

  Спочатку автор фоторезистивним способом виготовив монтажну плату на текстоліті. Для цього на фольгований текстоліт потрібно нанести плівковий фоторезист. За допомогою принтера на спеціальній плівці друкується негативний шаблон друкованої плати, який накладають на плівковий фоторезист. Після цього фоторезист засвічується ультрафіолетовою лампою. Далі з нього потрібно зняти захисну плівку і проявити у розчині кальцинованої соди. Для цього плата поміщується в розчин хлорного заліза, де проходить хімічна реакція між хлорним залізом і міддю фольгованого текстоліту, під час якої всі незахищені ділянки міді витравлюються. У результаті на текстоліті виникають друковані доріжки. Коли описаний процес буде завершено, фоторезист із текстоліту необхідно змити. Щоб мідні провідники не окислялися, їх варто залудити. Для цього можна використати сплав Розе.

  Після виготовлення друкованої плати монтуються компоненти. Спочатку варто припаяти процесор, потім – мікросхему перетворювача, транзистори, діоди, резистори, конденсатори. LCD-дисплей і датчики монтують наостанок, щоб не пошкодити їх.

  Однак дозиметр після завершення монтажу працювати не буде, якщо у процесор не записати спеціальну програму. Програмування проводиться за допомогою комп’ютера і програматора «SI-Prog API», який виготовлений спеціально для цього.

  Дозиметр працює за таким принципом: трансформатор перетворювача видає напругу 400 В для датчиків. Із катодів датчиків знімають імпульси, які надходять на одновібратор. З одновібратора імпульси надходять на мікропроцесор, який перетворює їх у цифрову, світлову та звукову інформацію. Цифрову інформацію дозиметр виводить на дисплей у мікрорентгенах. Меню дає змогу вибирати показник: мікрорентген (мкР) або мікрозіверт (µSv). Дозиметр може виміряти фон до 144 000 мкР/г.

  Для тестування виготовленого дозиметра як контрольне джерело радіації використали військовий компас 60-х років ХХ століття. Чому саме компас і яку він випромінює радіацію? До 70-х років ХХ століття у його вміст для постійного світіння циферблата додавалися солі хімічного елемента Радію-226. Дозиметр зареєстрував максимальний фон 1400 мкР. Проте отримати променеву хворобу від компаса не можна, тому що він випромінює м’які бета-промені. Нині солі Радію не додають, їх замінили на більш безпечний Тритій.

  При підключенні дозиметра до термінала, який під’єднано до модема, в Інтернеті постійно перебуватиме інформація про радіаційний фон місцевості, де розміщений дозиметр. 

Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН