Аукціон ідей

 • thumb_1bdpm7f8253.jpg

  Нова система попередження про перетин дорожньої розмітки

  Рік: 2014
  Наукове відділення: Технічна творчість та винахідництво

  Храмов Олексій Леонідович,
  учень 11 класу Харківської спеціалізованої школи № 114

  Безумовно, безпечному рухові заасфальтованими дорогами сприяє нанесена на них розмітка. Дорожня розмітка допомагає водіям орієнтуватися на проїжджій частині, на небезпечних ділянках, не виїжджати на зустрічну смугу руху, безпечно маневрувати. Проте буває, що лінії розмітки стають погано помітними через їх стирання, погані погодні умови, покриття шаром снігу, бруду тощо. Це може стати причиною дорожньо-транспортної пригоди. Тому бажано мати таку розмітку, яка б була помітна і зрозуміла водієві або системі автоматичного керування автомобілем незалежно від погодних умов і стану дороги.

  Сучасні автомобілі все частіше оснащують електронними системами, які автоматично слідкують за розміткою і подають водієві сигнали про залишання смуги руху. Навіть розроблено системи, які, підрулюючи, можуть повернути автомобіль на смугу і самостійно керувати ним в її межах. Усі ці системи використовують звичайні відеокамери або інфрачервоні датчики, що розпізнають дорожню розмітку і момент її перетинання. Дорога оснащується звичайною розміткою. Проте такі системи, на думку Олексія, працюють нестабільно: автомобіль може проїхати лініями переривчастої розмітки, і система не помітить її перетинання. Також система не завжди помічає навіть такий яскравий колір як жовтий. Отже, розв’язання цієї проблеми є актуальним. Олексій вирішив покращити безпеку дорожнього руху за рахунок розроблення нової системи розпізнавання дорожньої розмітки, що здатна інформувати водія про небезпечне наближення до розмітки за будь-яких дорожніх умов.

  Сучасні автомобілі також оснащують бортовими інформаційно-обчислювальними комплексами, які можуть в автоматичному режимі виконувати багато функцій, у тому числі й керування рухом автомобіля. Тому, на думку школяра, привабливим є використання штатних засобів ‒ таких бортових комплексів для виявлення розмітки і сигналізації водієві про її наближення або навіть самостійного прийняття рішення щодо зміни швидкості та напрямку руху.

  Для досягнення мети Олексій запропонував використовувати систему слідкування за розміткою, яка ґрунтується на використанні технології RFID (спосіб автоматичної ідентифікації об’єктів, у якому за допомогою радіосигналів зчитуються чи записуються дані, що зберігаються у RFID-мітках – транспондерах). У смуги дорожньої розмітки вмонтовуються пасивні транспондери ближньої ідентифікації, а автомобілі оснащуються рідерами. У разі наближення до смуги розмітки бортовий комп’ютер сповіщає про це водія, отримавши від рідера сигнал. Отже, безпека під час дорожнього руху менше залежить від ступеня уваги водія і дорожніх умов.

  Для перевірки ефективності запропонованої системи Олексій створив її макет, що складається з автомобіля, оснащеного RFID-рідером, і елементом дороги, в розмітку якої вмонтована RFID-мітка. При наближенні до розмітки вмикається світлова та звукова сигналізація.

  Додатки:

Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Донецьке територіальне відділення МАН

Одеське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Херсонське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Кримське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН