Ініціювали відкриття пам’ятної дошки ректор КПІ ім. Ігоря Сікорського Михайло Згуровський, громадський і політичний діяч Іван Заєць та український науковець, громадський і політичний діяч, президент Малої академії наук Станіслав Довгий, який і профінансував її встановлення.
«Коли відкриття ще планувалося, ми одразу визначилися, що це має бути саме в День Соборності, адже І з’їзд Народного руху 35 років тому так само став першим в історії об’єднанням. Об’єднанням українців “від Сяну до Дону”. І дуже символічно, що воно відбулося саме тут — у приміщенні Центру культури і мистецтв, — зазначив Станіслав Довгий, а також додав: — Ця меморіальна дошка увічнює не просто пам’ять про з’їзд, а про тих людей, які з усіх куточків України привезли в столицю свої мрії та свою віру в єдину і незалежну Україну».
Нагадаємо: І з’їзд Народного руху України відбувся 8–10 вересня 1989 року в Києві, у конференцзалі Київського політехнічного інститутууніверситету, під назназвоювою «Народний рух України за перебудову».
Ця подія стала початком політичного руху до відновлення української державності та об’єднала понад 1000 делегатів з усіх областей України, включно з Кримською областю, українців в еміграції та національних меншин.
Серед учасників з’їзду були відомі інтелектуали, культурні та громадські діячі, зокрема Володимир Яворівський, Олесь Гончар, Леонід Кравчук, Дмитро Павличко, Іван Дзюба, Іван Драч, якого тоді ж обрали очільником НРУ.
Більшість затверджених у ті дні планів стали основою для політичних рішень у перші роки незалежності України.
Мета заходу — висвітлити й зберегти пам’ять про бурхливі події тих років, що стали вирішальними в подальшому політичному розвитку України.
Урочисте дійство розпочалося покладанням квітів, освяченням таблиці та спільною молитвою за Україну й борців за її незалежність.
Також виступили ректор КПІ ім. Ігоря Сікорського Михайло Згуровський, громадський і політичний діяч, член партії «Народний Рух України» Іван Заєць, заслужений діяч мистецтв України, поет та перекладач Павло Мовчан, ректор Київського політехнічного інституту 1987–1992 років Петро Таланчук, який був присутнім на I з’їзді НРУ, і наголосив: «Зараз Україна стає регіональним лідером, тому нашим завданням є зробити все можливе, аби цей статус не втратити».
Президент Малої академії наук Станіслав Довгий зауважив: «Хоч з’їзд і називався “Народний рух за перебудову”, він став “Народним рухом” за незалежність». Також Станіслав Олексійович висловив подяку скульптору Олександру Кузьміну.
Варто зазначити, що Станіслав Довгий уже встановив кілька пам’ятних та меморіальних таблиць, зокрема пам’ятну дошку на честь Кирило-Мефодіївського товариства й на честь українського вченого Олександра Кістяківського.
Після офіційної частини присутні мали змогу побувати в приміщенні, де сталася знаменна для України подія — І з’їзд НРУ.
Останні новини МАН
25.04.2025
МАН провела IV етап Всеукраїнської олімпіади з польської мови та літератури17.04.2025
Як ми провели IV етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з кримськотатарської мови15.04.2025
Україна ініціювала міжнародний день: 27 листопада стане Днем залучення до науки заради сталого розвитку