Міжнародна STEM-школа була організована за спільної ініціативи Надзвичайного і Повноважного Посла Чорногорії в Україні пані Борянки Симічевич та президента Малої академії наук України Станіслава Довгого, який є Почесним консулом Чорногорії.
Під час школи учасники мандрували маршрутами українського дослідника, дипломата і мандрівника Єгора Петровича Ковалевського, а також досліджували природне різноманіття Чорногорії. Діти навчилися визначати мінерали й гірські породи, використовувати сучасні технології для ідентифікації та каталогізації зразків.
Школу розпочали із зустрічі з представниками Торгово-промислової палати Чорногорії, зокрема учасники поспілкувалися з президенткою Ніною Дракич і директором відділу якості освіти Младеном Перазичем. Опісля відвідали Посольство України в Чорногорії, де зустрілися з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Чорногорії Олегом Герасименком. Також долучилися до екскурсії геологічним інститутом в Подгориці, яку провів керівник сектору регіональної геології Дарко Божович. А ще прослухали лекцію про фізику від Андрія Ніколича — проєктного координатора Фонду розвитку науки «PRONA».
Наступного дня учасники відвідали місто Будва, де досліджували рослинність, природні утворення та архітектурні памʼятки. Після того завітали в місто Цетіньє та Музей короля Ніколи. Ввечері працювали в лабораторії, де ідентифікували зібрані зразки порід та проводили мікроскопічні дослідження.
Третього дня учасники мали експедицію на Скадарське озеро. Там проводили спостереження на місцевості та збирали зразки вздовж узбережжя й на прилеглих територіях. Потім за допомогою цифрового обладнання ідентифікували матеріали та обговорювали результати експедиції. Увечері для підлітків провели заняття «Розвиваємо креативність», під час якого вони виконували вправи на розвиток критичного та креативного мислення.
Четвертого дня учасники долучилися до експедиції на північ Чорногорії, під час якої проводили дослідження у парку «Біоградська гора».
Завершенням STEM-школи стала підсумкова конференція. Діти презентували свої дослідження, ділилися враженнями та обговорювали результати роботи.
«Міжнародні освітні школи відкривають перед українськими дітьми нові горизонти. Учасники не лише отримують цінні знання та досвід наукових досліджень, а й знайомляться з іншою культурою, розширюють світогляд і знаходять нових друзів. Для Малої академії наук такі проєкти надзвичайно важливі, адже вони допомагають розвивати талановиту молодь, підтримувати її цікавість до науки та надихати на нові відкриття. Ми дуже вдячні пані Борянці Симічевич, Послу Чорногорії в Україні, за всебічну підтримку в реалізації цього проєкту, а також за її постійну відкритість до співпраці та прагнення розвивати освітньо-наукові зв’язки між нашими країнами», — каже президент МАН Станіслав Довгий.
А кураторка школи Наталія Кашперська додає: «Наша школа була неймовірною пригодою для дітей. Для деяких це був перший досвід відвідування іншої країни. Свій шлях ми наповнили різноманіттям природних красот, активним пошуком мінералів і гірських порід. Навіть спробували намити золота в чорногорських річках. Було дуже приємно бачити справжнє захоплення і радість в очах дітей, почути їхнє бажання повернутися в цю країну знову».
«Найбільше мене вразила природа цієї країни — ліси, пляжі та мінерали. Я захоплююсь флорою, а Чорногорія подарувала мені неймовірні краєвиди та емоції. Обовʼязково повернуся сюди знову», — ділиться враженнями учасниця Дарія Глухманюк.
Останні новини МАН
13.04.2025
Фінал Всеукраїнської олімпіади з історії: як МАН і партнери провели змагання11.04.2025
Пройшов IV етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з болгарської мови та літератури04.04.2025
Визначено переможців «UF Spring Pitch Competition 2025»