Захід пройшов на базі Центру науки і техніки «EC1» в Лодзі. Доєдналися дистанційно Станіслав Довгий — президент НЦ «МАНУ», Василь Дунець — завідувач відділу освітніх програм НЦ «МАНУ» і координатор проєкту.
Також долучилися уповноважена у справах молоді та дітей, представниця міського голови Лодзі Агата Кобилінська та керівниця Центру науки і техніки «EC1» Магдалена Кошада-Сильбурська.
«У період агресивної війни росії проти України мільйони українських громадян були вимушені виїхати за кордон. Республіка Польща надзвичайно гостинно прийняла декілька мільйонів українців, зокрема й дітей, надає їм неоціненну допомогу та підтримку, як і всій Україні. За це ми — українці — надзвичайно вдячні!
Мала академія наук України завжди там, де українські діти. Наша робота — піклуватися про освітні можливості для них всюди. Аби створити умови для забезпечення доступу до освітніх і навчальних матеріалів українською мовою за кордоном, Мала академія наук України ініціювала міжнародний проєкт «Досліджуй науку українською». Ми щиро раді, що до цієї ініціативи приєдналися вже найбільші польські центри науки, як-от Центр науки і техніки в Лодзі. Освіта і наука — беззаперечні пріоритети України. І неймовірно цінно, що ми маємо партнерів, які поділяють наші переконання і підтримують їх реалізацію», — зазначив Станіслав Довгий.
Центр «EC1 Лодзь — Місто культури» з початку повномасштабного воєнного вторгнення росії на територію України активно підтримує українські сім’ї, які знаходяться в Польщі. Для тих, що опинилися в місті Лодзь, представники центру запропонували безкоштовні квитки на відвідування найбільшого в Польщі центру науки і техніки — «EC1». Цією пропозицією скористалися майже 1300 людей.
Завдяки працевлаштуванню україномовних працівників центр «EC1 Лодзь — Місто культури» запровадив до програми екскурсії, які допомагають гостям краще зрозуміти історію Лодзької електростанції та дослідити наукові питання, які представлені на постійних виставках. Незалежно від цих ініціатив центр «EC1 Лодзь — Місто культури» хоче запропонувати стійкі рішення, зокрема ті, які напрацьовує розом із МАН.
«Наука, звичайно, є універсальною мовою, яка дозволяє діяти та співпрацювати поза бар’єрами культур чи географічними кордонами, — каже Магдалена Кошада-Сильбурська. — Водночас у цій драматичній ситуації чітко видно парадокс культури — це щось таке ефемерне, що важко визначити, і водночас принципово важливе для людей і надзвичайно довговічне. Це може стати основою нашої угоди. Наприклад, знайомлячись з історією “EC1” від часів Лодзької електростанції на початку ХХ століття до сьогодні наші гості можуть простежити історію міста за майже 100 років його існування. Таким чином вони, природно, краще почуваються на новому місці та ліпше розуміють його. Я вважаю, що Центр науки і техніки “EC1” також відіграє тут важливу інтегративну та адаптаційну роль».
Довідка:
Міжнародний проєкт «Досліджуй науку українською» ініціювала Мала академія наук України в березні 2022 року. Мета проєкту — створити і просувати україномовний освітній контент за кордоном шляхом перекладу текстів українською мовою та використання їх на виставках і сторінках закордонних центрів і музеїв науки. Реалізацію проєкту розпочали в Польщі.
Переклад українською здійснюють фахівці НЦ «МАНУ» з досвідом тлумачення науково-освітніх матеріалів з іноземних мов, далі тексти вичитують науковці та літературні редактори.
Протягом 2022 року партнерами проєкту стали вже Центр науки «Коперник»
(Варшава), Центр сучасності «Млин знань», Асоціація польських центрів науки
«Суспільство і наука» (Варшава), Центр науки «Експеримент» (Гдиня) та Центр
«EC1 Лодзь — Місто культури» (Лодзь).
Останні новини МАН
08.05.2025
Фінський центр науки «Еврика» передав МАН мандрівну виставку «Науковий цирк “Еврика”»07.05.2025
Всеукраїнський учнівський турнір юних правознавців: як це було02.05.2025
Команда МАН отримала премію за популяризацію науки від Національної академії наук України