Ефірний час обмежений, тож ми розпитали Станіслава Довгого детальніше про діяльність Малої у часи повномасштабної війни.
Які можливості українським школярам нині надає МАН?
Запевняю, що кожен учень і учениця, які прагнуть зануритися в науку, знайдуть для себе можливості в Малій академії наук. Як підтвердження можна згадати лише Конкурс-захист науково-дослідницьких проєктів МАН, він має 12 категорій та 69 секцій. Тут підлітки з усієї країни з допомогою наставників-учителів створюють свої перші дослідницькі проєкти: від розробляння екоматеріалу з агровідходів до аналізу новотворів Сергія Жадана.
Які проєкти, пов’язані з історичною спадщиною, ініціює МАН?
У Малій академії наук існує лабораторія історичних наук, її фахівці реалізують науково-освітні заходи для учнів і педагогів, а саме: проводять наукові історичні школи, вебінари, семінари та лекції. З 2023-го лабораторія запустила 6 історичних курсів та отримала 2 090 реєстрацій на заходи. Також МАН ініціювала конкурс «Save Спадок», щоб залучити підлітків до створення бази даних злочинів окупантів проти цивільної інфраструктури та культурної спадщини України. А нині спільно з Міністерством культури України працюємо, щоб внести гуцульський орнамент до переліку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.
Як оцінюєте рівень зацікавленості дітей наукою у період дистанційної освіти?
З 2018-го по 2023-й Мала академія наук провела 951 освітній захід, до ініціатив долучилося 185 537 учасників. Так, ми маємо виклики, повʼязані з дистанційною освітою, але цифри демонструють, що українська молодь прагне розвиватися у науковій діяльності. У нас дуже вмотивовані діти, нам лише потрібно реагувати на їхні запити.
Як заохочувати талановиту молодь залишатися в Україні?
Переконаний, що дорослі мають створювати можливості. Досвід МАН доводить, що більшість підлітків прагне розвивати українське. Навіть коли наші вихованці їдуть на міжнародні змагання, вони з гордістю представляють країну, діляться досвідом з іншими учасниками.
Ще про МАН від Станіслава Довгого та Інни Потапової дивіться в етері за посиланням.
Останні новини МАН
01.02.2025
Виставка Музею науки МАН у місті Мена: як це було31.01.2025
«Топ БараБуки»: оголосили найкращі дитячі та підліткові видання 2024 року18.01.2025
Учні МАН стали героями сюжету ТСН