На запрошення португальських колег із Національного агентства наукової та технологічної культури «Ciência Viva» команда МАН України взяла участь в офіційних заходах з нагоди Національного дня науковця в Португалії. Принагідно відбулася міжнародна конференція «Потоки знань: знання не визнають кордонів». До заходу долучилися представники наукової спільноти, дипломати та міжнародні партнери. Вони обговорили вплив геополітики на науку, зокрема акцентували на повномасштабній війні в Україні. Крім того, під час конференції виступили пані Посол України в Португалії Марина Михайленко, президент Малої академії наук України Станіслав Довгий та представники МАН.
У виступі Станіслав Довгий зазначив: «Мета візиту української делегації до Португалії — вивчення досвіду реформування природничих дисциплін на основі розбудови мережі центрів і музеїв науки. Ми щиро дякуємо нашим колегам із “Ciência Viva”, зокрема керівникам Розалії Варгас і Педро Руссо, та всьому колективу за запрошення, гостинність, відкритість до обміну досвідом, за реалізацію спільних ініціатив та солідарність з Україною».
За підтримки «Ciência Viva» понад 150 школярів з української суботньої школи «Оберіг», що у місті Ешторіл, разом із педагогами відвідали Центр науки «Павільйон знань» у Лісабоні. Діти та освітяни мали змогу побачити інтерактивні експозиції, а також долучитися до наукових шоу та демонстрацій, які провела українська делегація МАН.
«Часто у закордонних відрядженнях ми виділяємо час на роботу з нашими дітьми. Вони були приємно здивовані тим, що в Португалії хтось розмовляє з ними рідною мовою! Ми говорили про наукові явища в ході експериментів, разом вигадували та висували теорії, випробовували їх через досліди», — зазначила Марія Дуброва, завідувачка відділу розвитку центрів науки.
Під час візиту до Португалії українська делегація вивчила досвід створення мережі центрів науки «Ciência Viva», систему управління ними, їхню взаємодію з університетами, фондами та бізнесом. А ще відвідала центри науки у Коїмбрі та Авейру, де ознайомилася з організацією навчальних лабораторій і підходами до популяризації науки серед молоді.
На завершення представники МАН відвідали Гаагу (Нідерланди), де провели зустріч з представниками міністерства освіти, культури і науки Нідерландів щодо вивчення державної підтримки, інтеграції науки в позашкілля та роботи наукових центрів і музеїв. Також відвідали музей «Натураліс» у Лейдені, щоб ознайомитися з інноваційними практиками природничої освіти.
«Португальський досвід організації діяльності мережі центрів науки є досить важливим та актуальним для України. Адже це приклад, коли держава, місцеві громади, університети, бізнес та громадські організації об’єднують зусилля у своїх містечках, щоб створити належні умови для популяризації науки та залучення до неї. А нідерландський досвід засвідчив важливу складову розвитку державної політики підтримки центрів і музеїв науки», — зазначив Василь Дунець, заступник директора НЦ «МАНУ».
Останні новини МАН
16.07.2025
Від Лісабона до Гааги: про міжнародну діяльність МАН14.07.2025
МАН посилює співпрацю з європейськими партнерами: візит до Брюсселя у межах проєкту «Road-STEAMer»14.07.2025
Українська делегація взяла участь у конференції «Ecsite-2025»