Рік тому до календаря пам'ятних дат ЮНЕСКО у 2022–2023 роках внесли 300-річний ювілей Григорія Сковороди. Тож 25 листопада у штаб-квартирі ЮНЕСКО презентували виставку, яка присвячена життю і творчості українського поета, філософа, педагога Григорія Сковороди. Мислителя знають як геніального представника епохи Просвітництва: він реалізувався в ролях композитора, співака, перекладача та художника. Та зараз для українців Григорій Сковорода найперше є провісником свободи, яку ми відстоюємо для всього цивілізованого світу.
Відкрив захід заступник Постійного представника України при ЮНЕСКО Микола Мовчан. Він відзначив, наскільки важливим для України є те, що ця подія відбувається саме у спільноті країн-членів ЮНЕСКО:
«Зазвичай до пам'ятних ювілейних дат календаря ЮНЕСКО у штаб-квартирі, у Парижі проходять урочисті заходи, які присвячені цим подіям. Ювілей Григорія Сковороди спричинив резонанс серед членів національних делегацій.
Нам приємно, що й виставка викликала велику зацікавленість і мала значний суспільний резонанс. Хочу висловити щиру вдячність президенту МАН, академіку НАН України Станіславу Довгому та всій команді Малої академії наук України, завдяки яким нам вдалося реалізувати цей проєкт у надзвичайно важкі для України часи».
Презентував виставку президент Центру ЮНЕСКО МАН Станіслав Довгий:
«Відзначення ювілею Григорія Сковороди — знакова подія для України. Представники багатьох країн прийшли пошанувати пам'ять нашого земляка і в черговий раз підтримати Україну. Спільно з Постійним представництвом України при ЮНЕСКО МАН доклала всіх зусиль, щоб захід відбувся на найвищому рівні. З огляду на ситуацію в Україні, це було непросто.
Хочу подякувати співробітникам Постійного представництва України при ЮНЕСКО та Малої академії наук України, які спрацювали однією командою.
Сьогодні як ніколи важливо, щоб захід пройшов успішно. І за відгуками, нам це вдалося».
Станіслав Олексійович також представив науково-освітній інтернет-портал «Григорій Сковорода». Вебсервіс розробили за ініціативи МАН та українських науковців.
Нагадуємо, що російська ракета знищила музей Григорія Сковороди, але пам'ять про українського генія незнищенна. Українська делегація запевнила, що музей відбудують зокрема й завдяки спільноті ЮНЕСКО, яка оголосила про збір коштів на це.
Максим Поль-Вітрі, голова Групи друзів України в ЮНЕСКО, висловив свою підтримку Україні:
«Сьогодні важливий для України день. Ми прийшли підтримати Україну, пошанувати вашого мислителя та філософа. Хочемо, щоб люди в Україні знали, що ми сьогодні з вами, захоплюємося вашим героїзмом, вашою відданістю ідеалам Свободи.
Українське Представництво разом із МАН підготували чудову виставку та достойно її представили. Слава Україні!».
Відвідувачі оглянули галерею постерів, подивилися фільм і прочитали пізнавальні брошури про Григорія Сковороду. Для повного занурення в атмосферу захід супроводжувала музика VIII століття.
Лора Девіс, Постійна представниця Великої Британії в ЮНЕСКО зазначила:
«Наша делегація сьогодні пошановує вашого земляка, видатного українця Григорія Сковороду. Вся його творчість — це послання нам, сьогоднішнім. Це нагадування про цінності: Свободу, Незалежність, Людську гідність.
Команда МАН здійснила чудову роботу. Ми переглянули виставку, подивились фільм. Це було приголомшливо. Весь час звучала старовинна українська музика, яка випромінювала спокій, оптимізм і впевненість у нашій спільній перемозі.
Наші вітання і підтримка всім українцям!».
Виставку відвідали представники країн-членів ЮНЕСКО, секретаріату ЮНЕСКО, дипломатичного корпусу, наукової та освітянської громадськості, поціновувачі культури та ЗМІ.
Гійом Колен, радник Генерального директора ЮНЕСКО, висловив захоплення від виставки та творчості Григорія Сковороди:
«ЮНЕСКО вже тривалий час тісно співпрацює з Малою академією наук України — Центром ЮНЕСКО з наукової освіти. Вчергове МАН підтвердила свою репутацію надійного партнера. Виставка отримала найкращі відгуки відвідувачів. Святкування ювілею Григорія Сковороди — чудова нагода ще раз нагадати та підтримати цінності ЮНЕСКО в науці, освіті й культурі, які об'єднав у своєму житті та творчості український геній».
Виставка триватиме до 3 грудня 2022 року в Salle des Actes, штаб-квартирі ЮНЕСКО (Париж).
Останні новини МАН
11.04.2025
Пройшов IV етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з болгарської мови та літератури04.04.2025
Визначено переможців «UF Spring Pitch Competition 2025»09.04.2025
Міжнародна STEM-школа в Чорногорії: як це було